11.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

Kosova ka veç 673 mijë votues

zgjedhjet5Ndryshimet në Ligjin për zgjedhjet e përgjithshme kërkojnë që në listën e votuesve të përfshihen vetëm shtetasit rezidentë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Sipas Regjistrit Qendror të Gjendjes Civile, ku janë të regjistruar vetëm personat që kanë kaluar procesin e verifikimit të të dhënave të tyre pas lëshimit në funksion të sistemit të ri të gjendjes civile, janë gjithsej 672.504 shtetas me vendbanim në Kosovë.

Lista e votuesve nuk do ta kishte as gjysmën e numrit të votuesve të zgjedhjeve të kaluara, në rast se do të realizohej tash votimi në përputhje me një normë të re që përmban Projektligji për zgjedhjet e përgjithshme.

Norma imponon që në listë të përfshihen vetëm shtetasit me banim në Kosovë.

Më Shumë

Deklarohet këshilltari i MPJD-së që u sulmua fizikisht: Kam lëndime të mëdha në syrin e majtë

Këshilltari në Ministrinë e Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht nga një person pasditen e së enjtes, me ç’rast ka pësuar edhe...

Ekzekutimi i shqiptarit në Mal të Zi dyshohet se ndodhi pas aferës me gruan e ish-ortakut

Edmond Mustafa është vrarë dy ditë më parë në Tivar. Si i dyshuar për vrasjen e tij është arrestuar Dino Ibrahimoviq më të cilin...

Lajmet e Fundit