3.8 C
Prizren
E hënë, 22 Prill, 2024

Kosova kërkon emisar evropian për të pagjeturit

PoletBor-kamioniÇështja e të pagjeturve, ndonëse qe paralajmëruar si një nga temat kryesore para se të niste dialogu Kosovë-Serbi, vazhdimisht është anashkaluar. Tema është diskutuar njëherë në kuadër të dialogu teknik, por pa sukses për shkak të hezitimit të palës serbe. Ajo është diskutuar edhe në takimin e parë të kryeministrave, por sërish pa ndonjë rezultat. Pala kosovare shpreson që hera e tretë të jetë përpjekja kur edhe pala serbe do të bindet se e vërteta për personat e pagjetur duhet të thuhet.

Zv/kryeministrja Edita Tahiri ka thënë se Qeveria e Kosovës është në njohuri të dëshmive për bartjen e trupave të të vrarëve nga Kosova dhe për dyshimet se disa nga këta trupa mund të kenë përfunduar në shkritore të ndryshme. Ajo ka thënë se çështja e të pagjeturve do të ringritet menjëherë pasi të përfundojë afati zyrtar i zbatimit të marrëveshjes së 19 prillit, shkruan Tribuna.

“Çështja e të pagjeturve ka qenë një temë në dialogun teknik. Por vetëm njëherë është trajtuar në qershor të vitit 2011. Është diskutuar pastaj edhe në takimin e parë të dy kryeministrave. Kryeministri Thaçi e ka shtruar këtë temë dhe ka kërkuar që një emisar special i BE-së ta marrë këtë çështje. Qëllimi ynë është që BE-ja të përfshihet në këtë proces që të ketë rezultate të shpejta”, ka thënë Tahiri.

Më Shumë

“Shkrepi dhjetë plumba drejt viktimës”, aktakuzë ndaj të pandehurit për vrasjen në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit A.G., për shkak të dyshimit për vrasje të rëndë. Sipas aktakuzës, pasditen e 3 shtatorit në...

Kujtimet poetike të Fahri Musliut

Gazetari Fahri Musliu ka publikuar në rrjetin social Facebook disa poezi të cilat i  ka shkruar në  fund të vitit  ’70-të . “Poezitë janë të...

Lajmet e Fundit