25.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Krasniqi: Më 8 qershor e ka fjalën sovrani

JakupKrasniqi10-29Kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMËS për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka thënë se qytetarët e Kosovës më 8 qershor, kur do të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare, do t’ia tregojnë peshën secilës parti politike. Në një intervistë për “Epokën e re”, Krasniqi ka thënë se në këto zgjedhje NISMA është alternativa e vetme e cila garanton perspektivë për vendin.

“Në konventën themeluese të NISMËS për Kosovën shpalosëm shtyllat kryesore të orientimit politik, ekonomik dhe social, si shpresë të vetme për ta ndërprerë të keqen dhe për të hapur një perspektivë të re për vendin. Duke parë nevojat e domosdoshme për ndryshim, jo vetëm se jemi të përgatitur për zgjedhjet e 8 qershorit, por jemi alternativa e vetme që garanton perspektivë të sigurt për Kosovën”, ka thënë Krasniqi.

Në këtë kontekst, Krasniqi ka kërkuar nga qytetarët e Kosovës që mos të bëhen instrument i vjedhjes së votave.

“Të gjithë atyre që e kanë ndërmend të bëhen instrument i vjedhjes së vullnetit politik të sovranit të Kosovës u themi të kenë kujdes se pasojat do t’i bartin vetë. Para se të lëshohen në vjedhje, le t’i pyesin ata që vodhën në mandatin e kaluar dhe që u ndoqën nga drejtësia. Ata që i nxitën bënë përpjekje që, duke ndikuar në drejtësinë, t’u ndihmojnë të mos përballen me drejtësinë, megjithatë shumë prej tyre nuk arritën t’u shpëtojnë dënimeve”, është shprehur Krasniqi.

Ndërsa duke folur për çështjen e koalicionit parazgjedhor, Krasniqi ka thënë se pas 8 qershorit do të dihet gjithçka.

“Më 8 qershor e ka fjalën sovrani. Çdo gjë tjetër para se të flasë sovrani është spekulim. NISMA për Kosovën nuk do të merret me spekulime!”, ka deklaruar Krasniqi. /epoka e re/

Më Shumë

Sot përurohet “Kalaja e UÇK-së” në fshatin Leskovec të Prizrenit

Sot, në orën 11:00, në Ditën e Çlirimit të Prizrenit, do të bëhet përurimi i “Kalasë së UÇK-së” në fshatin Leskovec. Kjo datë përkujton përvjetorin...

Përkujtimi i 25 vjetorit të çlirimit të Prizrenit: Homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë

Në nderim të heronjve të kombit, kryetari Shaqir Totaj, së bashku me zyrtarë të ekzekutivit, familje të dëshmorëve, përfaqësues të shoqatave të dala nga...

Lajmet e Fundit