-7.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Krasniqi – Thaçit: Askush nuk dëshiron të qeverisë me ty

Jakup Krasniqi14-12Sekretari i përgjithshëm i partisë NISMA për Kosovën, Jakup Krasniqi, i është kundërpërgjigjur Hashim Thaçit, ku ky i fundit gjatë një interviste kishte thënë se ai do të jetë kryeministri i ardhshëm i Kosovës.

Krasniqi, përmes telefonit për “Zëri-n”, ka thënë se Hashim Thaçi nuk ka numra të mjaftueshëm për ta formuar qeverinë e ardhshmë dhe se sipas tij, askush nuk dëshironë që të qeverisë me Thaçin.

“Nëse i siguron 61 e më shumë vota, mundet, por ku i ka marrë ata numra? Kur askush nuk po dëshiron të qeverisë me atë”, ka deklaruar Krasniqi.

Edhe Lutfi Haziri, nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), ka thënë për “Zëri-n”, se për të qenë kryeministër i Kosovës, duhet të ketë 61 vota pro, gjë që sipas tij, me bllokun që ia ka bërë opoziat, Hashçi nuk mund të arrijë që të formojë qeverinë e ardhshmë.

“Për me qenë kryeministër duhet ta ketë shumicën parlamentare në Kuvend të Republikës dhe shumica parlamentare është e vetmja mundësi kushtetuese që dikush të bëhet kryeministër dhe kjo nënkupton që duhet të ketë 61 vota pro dhe ta ketë shumicën prezente në Kuvend dhe shumicën mbështetëse në votim. Kjo është rruga e vetme. Ajo që e shohim sot, deri në certifikimin e rezultateve duhet të presim për konfirmim, por PDK-ja dhe aletatët e saj nuk kanë shumicë parlamentare dhe janë në bllokimin e dytë së paku parlamentar deri më sot”, ka deklaruar Hazimi.

Më Shumë

Gjykimi ndaj ish-rektorit Vataj/ Aprovohen propozimet e palës së dëmtua

 Në Gjykatën Themelore në Prizren, të mërkurën, në gjykimin ndaj ish- rektorit, Ramë Vataj, i dëmtuari Vehbi Miftari ka propozuar si dëshmitar Artan Dermakun...

Manchester United ‘përgatit’ mega-ofertën për Osimhen

Manchester United do të duhet të paguajë të paktën 90 milionë paund nëse dëshiron të nënshkruajë me sulmuesin e Napoli-t, Victor Osimhen, sipas raportimeve. United...

Lajmet e Fundit