1.8 C
Prizren
E hënë, 4 Mars, 2024

Krijohet Gjykata Ndërkombëtare që do të merret veç me krimet e UÇK’së?

UCKIsh-ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, do të përballen gjatë këtij viti me një Gjykatë Ndërkombëtare ku do të mbrohen për krimet e kryera gjatë luftës.

Këtë radhë për këtë punë, nuk është Tribunali i Hagës, por një Gjykatë Evropiane që do të krijohet ekskluzivisht vetëm për krimet e pretenduara t’i kenë kryer udhëheqësit e ushtarët e UÇK’së, gjatë luftës së fundit në Kosovë. Krime të cilat janë përshkruar në raportin e senatorit zviceran Dick Marty.

Kësisoj, lufta e UÇK’së është e vetmja luftë në ish-Jugosllavi, që do të trajtohet edhe nga një mekanizëm tjetër ndërkombëtar, pos atij të Tribunalit të Hagës.

Burime të gazetës “Tribuna” kanë bërë të ditur se janë kryer konsultimet për krijimin e kësaj gjykate që do të trajtojë aktakuza të mundshme që do të dalin nga hetimet për trafikim organesh, trajtim çnjerëzor, trafikim me narkotikë dhe një varg dyshimesh tjera të përshkruara nga Marty.

Më Shumë

Gjendja e Lirisë/ Durak Thaçi kërkon largimin e Ramadan Kiçes

Njëri nga anëtarët e komisionit për dhënien në menaxhim privat të KF “Liria”, Durak Thaçi, ka reaguar përmes një postimi në Facebook, rreth gjendjes...

Edhe nga dy muaj paraburgim për katër të dyshuarit për grabitjen e argjendarisë në Suharekë

Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë, Bujar Basha,...

Lajmet e Fundit