14.8 C
Prizren
E martë, 27 Shtator, 2022

Kurti: Dhuna e djeshme më e vogël se Jabllanoviqi

Albin Kurti15Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti tha se e gjithë dhuna e ndodhur dje në protest është më e vogël se sa vet Ministri për Komunitete dhe Kthim, Aleksandër Jabllanoviq.

Në një intervistë dhënë ekipit të Klan Kosovës e dedikuar televizionit tiranas, ABC News, ai nuk deshi asessi të krahasojë dhunën ndaj civilëve me atë ndaj policisë.

Kreu i Vetëvendosjes tha se “nuk e kishte paramenduar një trazirë të tillë të martën, por policia” sipas tij “ishte ajo qe e kishte planifikuar të ushtrojë dhunë ndaj protestuesve”.

Ai paralajmëroi se “shumë shpejt do të organizohet edhe një protestë e radhës me qëllim të njëjtë, siç është shkarkimi i Jabllanoviqit dhe futja në fuqi e Ligjit për Trepçën, që do ta bënte atë ndërmarrje publike”.

Më Shumë

Rahovec: Një burrë sulmohet nga disa persona, bëhet për spital

Një person është sulmuar fizikisht të shtunën në Rahovec nga disa persona.   Viktima është në gjendje të rëndë dhe gjendet në spitalin rajonal të Gjakovës. Vëllai...

Debati në Komisionin për Arsim, SBASHK-u: Nga kjo situatë duhet të dalim, duke arritur një marrëveshje

Greva në arsim ka hyrë në javën e katërt dhe për këtë sot janë mbledhur sërish në Komisionin për Arsim përfaqësues të SBASHK-ut dhe...

Lajmet e Fundit