8.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Shtator, 2021

Kurti: Nuk paguaj asgjë për njohjen nga Serbia, Vuçiqi është pengesa për arritjen e marrëveshjes

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një intervistë për portalin “European Western Balkans” ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është bërë pengesë për marrëveshjen përfundimtare që synohet të arrihet mes dy vendeve, pas deklaratave se ai kurrë nuk do ta nënshkruajë njohjen e Kosovës si shtet të pavarur.

Kurti tha se Kosova po forcohet dhe se më parë janë bërë shumë koncesione për ta marrë njohjen nga Serbia.

Lexo Edhe:

Pse venat kanë ngjyrë të kaltër?

“Ne po e forcojmë shtetin e Kosovës. Kosova po bëhet histori suksesi. Dhe taktika e vjetër e sallamit – çfarë më jepni për njohjen e cila nuk do të ndodhë kurrë nuk do të funksionojë. Presidenti i Serbisë tha se ai kurrë nuk do ta njohë Kosovën. Me këtë qasje, ai e ka vënë veten si pengesë të marrëveshjes, sepse të gjitha koncesionet e mëparshme nga paraardhësit e mi i janë dhënë Serbisë në dritën e njohjes në të ardhmen, për të cilën ai tha se nuk do të ndodhë kurrë”, tha Kurti.

Ai tha se Kosova duhet të vazhdojë dhe të mos e pres njohjen nga Serbia. Kreu i qeverisë kosovare tha se për 13 vjet, populli i Kosovës ka jetuar pa njohjen nga Serbia dhe se ai nuk do të paguajë asgjë për ta arritur këtë.

“Sigurisht, unë do të preferoja që Serbia ta njohë Kosovën, por nëse Serbia nuk e dëshiron atë, ne duhet të vazhdojmë të jetojmë pa atë njohje. Unë nuk jam duke planifikuar të zëvendësojë varësinë e kaluar të Kosovës nga Serbia me varësinë e re të Kosovës nga njohja e Serbisë për vendin tonë të pavarur. Pra, për 13 vjet ne kemi jetuar pa njohjen e Serbisë. Do të ishte mirë nëse Serbia na njeh, por unë nuk do të paguaj për këtë, as me territorin e Kosovës, as me funksionalitetin e shtetit tonë. Kosova është e pavarur. 26 nga 30 vendet e NATO-s e kanë njohur atë, 22 nga 27 vendet anëtare të BE-së e njohën Kosovën. Rusia dhe Kina nuk na njohin, por SHBA-ja, Franca dhe Britania e Madhe në Këshillin e Sigurimit na njohin. Ne do të duhet të vazhdojmë tutje”, tha Kurti.

Sipas tij, në Kosovë nuk ka probleme ndër-etnike. Ai tha se në thelb, serbët në Kosovë janë nën presion nga Beogradi.

“Ne jemi qeveri paqësore dhe do të kujdesemi për të gjithë qytetarët e Kosovës. Në Kosovë nuk ka probleme ndër-etnike. Në të vërtetë, ju keni serbë në Kosovë që ankohen për presionin nga Serbia. Kur isha kryeministër për herë të parë, unë e emërova Aleksandër Stankoviqin nga Ranillugu si këshilltar timin, por pas dy orësh, ai dha dorëheqje për shkak të presionit nga strukturat e Beogradit. Në thelb, serbët e Kosovës janë nën presion nga Beogradi. Ne duam t’i ndihmojmë gjithashtu. Sepse, siç e dini, pothuajse 100% janë të detyruar të votojnë vetëm për një parti, e cila është nën kontroll dhe financohet nga Beogradi, dhe kjo është me të vërtetë trishtuese. Unë mendoj se duhet të ketë pluralizëm demokratik dhe jo homogjenizim nacionalist”, deklaroi kryeministri i Kosovës.

Kurti përmendi edhe liturgjinë e mbajtur në kishën ortodokse në oborrin e kampusit të Universitetit të Prishtinës, duke e cilësuar si liturgji politike.

“Ne i trajtojmë të gjitha incidentet, por gjithashtu nuk është mirë që në një kishë e cila nuk është përfunduar sepse ata nuk kanë arritur ta bëjnë atë, pasi ishte gjatë periudhës së Millosheviqit në kampusin universitar, një kishë gjysmë e përfunduar, të vijnë për të bërë liturgji politike. Nuk është mirë. Pa kërkuar leje. Sepse, edhe sipas marrëveshjes së Brukselit, sa herë që vini, duhet të kërkoni leje. Millosheviqi shpronësonte territorin e kampusit universitar, dhe gjithashtu ndërmarrje dhe prona në pronësi publike për ta ndërtuar kishën. Instrumentalizimi i kishës nga Millosheviqi është diçka që ne duhet ta dënojmë dhe jo ta kthejmë atë në liturgji politike”, tha ai.

Kjo, beson Kurti, ka rrënjë politike dhe është bërë për interes të dikujt.

“Është përshtypja ime që tani, me qeverinë e re, ka njëfarë interesi të Beogradit për të shkaktuar incidente dhe për ta kthyer këtë çështje në një çështje sigurie. Më besoni, shqiptarët dhe serbët në Kosovë, kudo që janë në një treg ose në një ndërmarrje, ose që punojnë për organizata ndërkombëtare, ata nuk kanë asnjë problem. Zero incidente sot, zero incidente dje, zero incidente pardje. Unë thjesht kam frikë se ka rrënjë politike në incidente, të cilat nuk po ndodhin për shkak të dallimeve tona etnike, por për shkak të interesit politik të dikujt. Padyshim jo timin”, u shpreh Kurti.

Më Shumë

Sondazhi i UBO Consulting: Bali Muharremaj fiton në Suharekë me 66.2% të votave

Kryetari i Suharekës dhe kandidati edhe për një mandat të ri, Bali Muharremaj, e ka publikuar një sondazh të bërë nga UBO Consulting, kompania...

LDK: VV në Prizren ka filluar blerjen e votave

Lidhja Demokratike e Kosovës, dega në Prizren ka lëshuar komunikatë për media ku po pretendon të ekspozojë keqpërdorime të pushtetit lokal në Prizren. Ata thonë...

Nuk paguante universitetin se ishte shumë shtrenjtë, 21-vjeçarja zbulon si arriti të fitonte 1 milion dollarë në vit

Një studente e cila donte që të bëhej doktoreshë, dhe po përpiqej që të paguante universitetin, ka zbuluar se si i dha fund dhe...

Besim Muhadri realizon këngën më të re për Fadil Nimanin, komandant “Tigrin”

Besim Muhadri, të cilin opinioni më tepër e njeh si profesor universitar, publicist, shkrimtar dhe studiues letërsie, përveç tjerash merret edhe me këngën folklorike,...

Spitali i Prizrenit, 78 pacientë po trajtohen me Covid-19

675 pacientë po trajtohen në klinikat COVID-19 të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe spitalet e përgjithshme, prej tyre, 540 me oksigjeno-terapi dhe 44...

Në Prizren ndalohet një person, kërcënoi policët dhe inspektorët

Në Prizren është shoqëruar në polici një person, pasi kishte kërcënuar dy zyrtarë policorë e tre inspektorë të AUV-it, derisa ata po inspektonin lokalet...

Shitet klubi i njohur i Serie A, ja kush e bleu

Këto janë orë shumë të nxehta për shitjen e klubi të Genoa raporton SportMediset. Klubi me në krye, Enrico Preziosin, do ta sheshi ekipin te...

Mërgimtarët në Kosovë – gjatë gushtit erdhën mbi 380 mijë udhëtarë

Gjatë muajit gusht, duke e shfrytëzuar Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari”, në vendin tonë kanë ateruar 3,034 aeroplanë, në total me mbi 383,776 mërgimtarë. Sipas Zyrës...

Rrahje masive në Suharekë, njëri nga të dyshurit kishte armë zjarri

Në Suharekë ka ndodhur një rrahje masive gjatë ditës së djeshme, raporton PrizrenPress Policia e Kosovës ka njoftuar se katër të dyshuar meshkuj kosovarë, për...

Spitali i Prizrenit, 55 pacientë po trajtohen me Covid-19

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se trajtim mjekësor nga COVID-19, po marrin 591 pacientë në klinikat Covid-19 të...

Duda Balje, serbëve: Provokimet tuaja për ne janë frymëzim

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje, ka shpërndarë në llogarinë e saj në Facebook pamje të pjesëtarëve të Policisë së Kosovës nga pikat...

Nick Cave paralajmëron memoar

Muzikanti Nick Cave ka njoftuar se do ta publikojë një memoar për periudhën pas vdekjes tragjike të birit të tij. Djali i Cave-it, Arturi, e...

Behar Rakaj, kandidati i LDK-së për kuvendar të Prizrenit

Behar Rakaj, është ekonomist i diplomuar në degën menaxhment-informatik. Ai në zgjedhjet e tetorit garon në listën e LDK-së për kuvendar të Kuvendit të Prizrenit...

Një person vdes gjatë ecjes në Prevallë

Një person ka vdekur të martën në mesditë, teksa po ecte në pyll në Prevallë, raporton PrizrenPress Sipas raportit 24-orësh të Policisë, një grua e...

19 të vdekur dhe 279 raste të reja me COVID-19

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 19 raste të vdekjes dhe 279  raste të reja me koronavirus.  Lajmin e ka bërë të ditur Ministria...

Vdekja misterioze e 28 vjeçarit kosovar në hotel “Rogner”, flet babai i tij: Në ambulancë ishte gjallë, menduam mos e ka mbytur dikush

Pak ditë më parë një 28-vjeçar Ajdin Mustafi, humbi tragjikisht jetën pasi ra nga kati i pestë te hotel “Rogner”. Shkak u bënë kangjellat e...

Lajmet e Fundit