18.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Kushtetuesja s’mund ta dërgojë vendin në zgjedhje të parakohshme

Kuvendi i Kosoves 7Gjykata Kushtetues nuk mund ta dërgojë vendin në zgjedhje të parakohshme, sepse një gjë e tillë mund të bëhet vetëm pasi të dështojë dy herë krijim i qeverisë së Kosovës, thonë njohësit e kushtetutës.

Një situatë të tillë Kosova e kishte pasur edhe më 2001, kur PDK-ja kishte bojkotuar seancës konstituive, por me një vendim të shefit të UNMIK-ut legjislatura ishte shpallur e ligjshme, kujton situatën e njëjtë gazetari Zijadin Gashi.

Dallimi, sipas tij, është se më 2001 PDK-ja nuk ishte parti fituese dhe se për të vendosur nëse ishte seanca legjitime kishte vendosur shefi i UNMIK-ut, ndërsa tani për këtë duhet të vendosë kushtetuesja.

Ndërkaq, Fisnik Korenica nga Grupi për Studime Juridike e Politike, thotë se ajo që mund të ndodhë është vetëm kthimi në pikën zero për zgjedhjen e organeve të Kuvendi, pra nga pika tre e rendit të ditës, pas momentit të betimit të deputetëve.

Në një komunikim me KTV-në zëdhënësi i Kushtetueses, Veton Dula, ka thënë se lënda e Partisë Demokratike të Kosovë është marrë në shqyrtime dhe në bazë të ligjeve dhe afatit të paraparë gjyqtarët e saj do të vendosin për këtë.

Ndërkohë burime të KTV-së ka bërë të ditur se Gjykata ka shtyrë për një afat tjetër pushimet verore për punonjësit e saj, në mënyrë që të vendosë sa më parë për lëndën.

Më Shumë

Dëshmitari Zyrapi thotë se ngjarja në Rahovec s’kishte të bënte me Shtabin e Përgjithshëm

Dëshmitari i 75-të i Zyrës së Prokurorit të Specializuar (ZPS), Bislim Zyrapi, edhe të mërkurën po vazhdon dëshminë në gjykimin ndaj Hashim Thaçit, Kadri...

Kryetari i Rahovecit mban takimin me drejtorët, diskutojnë për ecurinë e punëve

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka mbajtur mbledhjen e përjavshme me drejtorët e drejtorive. Ai ka biseduar për ecurinë e punëve, sfidat në...

Lajmet e Fundit