12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Forumi Transparenca organizon debat për problemet e mërgimtarëve

forumi transparencaForumi Transparenca do të  mbajå nesër (22 korrik) debatin e katërt  në orën 18:00 në  Sallën e Kino Europa në sheshin ‘Shatërvan’ në Prizren.

Në këtë debat do të trajtohen problemet që mërgimtarët nga diaspora ballafaqohen gjatë pushimev verore. Debati  “Çfarë trajtimi për diasporën”, do të trajtojë çështjet që lidhen me Administratën komunale në shërbimet karshi mërgatës, riatdhesimin, sigurimin e pronave të qytetarëve që jetojnë jashtë vendit dhe të ngjashme.

Diskutimi do të jetë një përballje e panelistëve me përfaqësues nga diaspora, partitë politike në Prizren, komunitetet jo shumicë në Prizren si dhe anëtarët e Forumit Transparenca.

Forumi Transparenca është themeluar në mars të këtij viti, si përpjekje e koordinuar e akterëve të shoqërisë civile dhe mediave në Prizren, të cilët kanë për synim rritjen e nivelit të transparencës dhe llogaridhënies së qeverisë lokale të Prizrenit.

Ky trup joformal përbëhet nga aktivistë të shoqërisë civile dhe gazetarë të Prizrenit, të cilët janë aktiv në fushën e qeverisjes demokratike.

Më Shumë

Moti sot kryesisht me diell, temperaturat deri në 21 gradë Celsius

Të enjten mbi Kosovë do të mbajë mot kryesisht me diell. Vranësira të pakta parashihen rreth relievit malor. Sipas Institutit Hidrometerologjik të Kosovës temperaturat do të...

“Nuk kemi shenja të të pagjeturve”, në Rahovec përkujtohen masakrat e regjimit serb një ditë pas hyrjes së NATO-s

Rahoveci ka shënuar sot përvjetorin e masakrave të ndodhura në disa fshatra të saj. Në Brestoc në 24-vjetorin e tyre, u kujtuan 5 dëshmorët...

Lajmet e Fundit