16.8 C
Prizren
E premte, 14 Qershor, 2024

LDK-ja kërkon anulimin e konkursit për drejtorë të shkollave

NderimGashi-LDKLidhja Demokratike e Kosovës (LDK) në Prizren, ka akuzuar drejtorin e Drejtorisë së Arsimit, Nexhat Çoçaj për politizimin  dhe shkeljet që ka bërë me hapjen e konkursit për drejtorë të shkollave dhe për fshehjen e vendeve të lira të punës.

Zëdhënësi i LDK-së, Nderim Gashi tha se Drejtoria e Arsimit në Prizren ka filluar fushatën, më shumë se dy muaj para afatit zyrtar të shpallur në KQZ-ja.“ Me 11 korrik te këtij viti,  Drejtoria e Arsimit shpalli konkursin për drejtorë shkollash, ndërsa disa ditë më vonë edhe për mësimdhënës. Që kur  është  shpallur konkursi për drejtor shkollash Dega e LDK-së ka tërhequr vërejtjen se konkursi është  i  njëanshëm dhe i motivuar politikisht,  sepse kjo drejtori me  vite i ka lënë  me ushtrues detyre shumë shkolla, e gjeti momentin e shpalljes së zgjedhjeve lokale, për ta shpallur këtë konkurs”, tha Gashi.

Sipas tij, drejtori i Arsimit,Çoçaj kur e shpalli konkursin tha se” ligji e obligon të veproj kështu”, ndërsa  edhe pse kanë kaluar  dy muaj ende nuk ka asnjë rezultat nga ky konkurs, politik. “ Ia përkujtojmë drejtorit të arsimit se ai duhet të përballet me ligjin  në të cilin thirrej për shpalljen e konkursit, këtë herë për mosrespektim të ligjit, në të cilin thirret”, tha Gashi.

Sipas tij, i njëanshëm dhe politik është edhe konkursi për mësimdhënës. “Sipas informacioneve të sigurta nga terreni të cilat i posedon Dega e LDK-së në Prizren, shume vende pune të cilat i mbajnë kuadrot me kualifikim joadekuat janë fshehur, sepse ato i mbajnë militantët e PDK-së, ndërsa vendet që janë shpallur të lira, në prag të fushatës janë sistemim I radhës i militantëve të PDK-së. Shkolla filloi sot, ndërsa emrat e drejtorëve dhe mësimdhënësve  të pranuar nuk janë publikuar”, tha Gashi.

Dega e LDK-së, kërkon nga Drejtoria e Arsimit, që të heq dorë nga politika,dhe të  anulojë konkursin për drejtorë shkollash, dhe të zgjedh mësimdhënësit që janë me kualifikim adekuat. “Dega e LDK-së në Prizren, me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor, i uron të gjithë mësimdhënësit dhe nxënësit, duke uruar për një vit të mbarë dhe duke premtuar se pas zgjedhjeve të 3 nëntorit, të cilat do t’i fitojë LDK-ja do, do të iu vije fundi keqpërdorimeve te kësaj qeverisje ne ikje, dhe do hapet një shprese e re  edhe për arsimin prizrenas”, tha Gashi./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Në Parkun e Inovacionit në Prizren prezantohet puna e bizneseve dhe OJQ-ve

Parku i Inovacionit dhe i Trajnimit në Prizren, për herë të parë ka hapur dyert për publikun që kanë shprehur interesim për të parë...

Syla dëshiron që me Suharekën ta mposhtë Ballkanin

Futbollisti i Suharekës, Ilir Syla, ka dëshirë për të arritur fitore ndaj rivalit të qytetit, Ballkanit. Suhareka që nga edicioni i ri do të garojë në...

Lajmet e Fundit