22.8 C
Prizren
E hënë, 29 Maj, 2023

LDK-ja sot zgjedh kryetarin e ri

Lidhja Demokratike e Kosovës sot do të mbajë Kuvendin e jashtëzakonshëm ku do të zgjidhet kryetari i ri pas dorëheqjes së Isa Mustafës nga kjo pozitë të cilën e mbajti për 10 vite.

Në Kuvendin Zgjedhor, që pritet të fillojë në orën 10:00, marrin pjesë 355 delegatë nga të gjitha degët e kësaj partie.

Në garë për të marrë timonin e LDK-së janë paraqitur katër kandidatura deri tani, ajo e Lutfi Hazirit, Lumir Abdixhikut, Anton Qunit dhe Besian Mustafës.

Isa Mustafa ka dhënë dorëheqje nga pozita e të parit të LDK-së pas rezultatit jo të mirë në zgjedhjet e 14 shkurtit ku partia e udhëhequr nga ai u rendit në vendin e tretë me 12.73 për qind të votave.

Kryetari i ri i LDK-së do ta drejtojë partinë për dy vitet e ardhshme, ku edhe do të mbahet Kuvendi i rregullt zgjedhor. Kryetari i ri do të jetë i katërti që nga themelimi i kësaj partie në vitin 1989.

Më poshtë mund të shihni agjendën e plotë të Kuvendit Zgjedhor të LDK-së.

Image

Më Shumë

Fury i kërkon Joshuas luftë në shtator: Eja t’ia japim botës atë që dëshiron ta shohë

Kampioni i botës për peshat e rënda Tyson Fury thotë se dëshiron të përballet me britanikun Anthony Joshua dhe që këtij të fundit i...

Von Cramon – Abrashit: Kam ngrënë shumë qepabë në Prizren

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian tha se eksponentët e pushtetit në Kosovë nuk duhet ta sulmojnë atë për komunikimin e djeshëm me policët...

Himnet në ankand

Lajmet e Fundit