10.8 C
Prizren
E shtunë, 18 Maj, 2024

LDK do ta udhëheqë qeverinë

LutfiHaziri5-30Lufti Haziri ka një interpretim ndryshe për qeverisjen LDK-AAK-Nisma. Anëtari i kryesisë së kësaj partie, që po shihet edhe si kandidat për ta udhëhequr LDK-në, ka thënë në një intervistë për gazetën Tribuna, se ndonëse Ramush Haradinaj do të jetë kryeministër, qeverisjen e ardhshme “de facto” atë do ta udhëheqë LDK, pasi që është shumica.

Në pjesën e parë të intervistës Haziri ka folur edhe për raportet me ShIK-un dhe Hashim Thaçin, të cilit ka thënë se LDK nuk ia ka marrë inati, por po ndërton me të dhe PDK-në raporte të blloqeve politike.

Haziri ka shtuar se qeverisja LDK-AAN-Nisma pa VV-në nuk do ta kishte fuqinë që i
Duhet.

Tribuna: Si e shihni masën e pezullimit nga Gjykata kushtetuese?

Haziri: Masa e Gjykatës Kushtetuese, vije pas kërkesës që kryesia e PDK-së, në emër të grupit parlamentar ka bërë në gjykatën. Gjykata e merr një vendim zakonisht të masës së përkohshme në raport me shqyrtimin e objektit. Është konstatuar se ka objekt për shqyrtim dhe definitivisht masa është pritur. Në mënyre indirekte mund të them që masa është nxjerrë për shkak të kërkesës së presidentes. Presidentja në një deklaratë publike ka bërë të qartë se ajo do të ushtrojë detyrën e vetë kushtetuese në raport me nominimet për kryeministër pasi Gjykata ta sjellë një vendim.

Tribuna: Kur pritni që gjykata të dalë me një aktvendim?

Haziri: Gjykata duhet të dalë më një vendim i cili i jep përgjigje të gjitha kërkesave që grupi parlamentar i PDK-së, i ka parashtruar. Pyetjet duhet të kenë përgjigje të sakta të qarta dhe krejt natyra e dërgimit të lëndës është me qenë sa më e qartë, sepse në terminologji kemi dykuptimësinë, interpretime të dyfishta, komentime duke përfshirë edhe komentarin si pjesë e saj. Një vendim i Gjykatës është i domosdoshëm në ketë rast….

Më Shumë

Akti 4: Të dielën përballen Ylli me Trepçën

Të dielën zhvillohet përballja e katërt finale mes Golden Eagle Yllit dhe Trepçës. Mitrovicasit po udhëheqin 2:1 në serinë finale dhe nëse fitojnë do të...

Dioqeza e Rashkës dhe Prizrenit acarohet me vendimin e MPJ-së ku iu ndalua hyrja në Kosovë, patriarkut serb

Dioqeza e Rashkës dhe Prizrenit, ka reaguar ndaj vendimit të autoriteteve kosovare, të cilat i ndaluan hyrjen në territorin e Kosovës, patriarkut serb, Porfirije. Nga...

Lajmet e Fundit