11 C
Prizren
E shtunë, 8 Maj, 2021

Lëshimi i objektit pas skadimit të kontratës, Haskuka: Problem kemi vetëm me partitë opozitare

“VV veç e ka lëshuar objektin dhe po zhvendoset. Problemin e kemi vetëm me partitë opozitare në Prizren”.

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë se të gjitha partive politike [pozitë apo opozitë] që iu ka skaduar kontrata, duhet t’i lirojnë objektet dhe të vazhdohet me procedura të reja.

Në një lidhje direkte në Edicionin Special në Klan Kosova, ai ka theksuar se Lëvizja Vetëvendosje tashmë e ka lëshuar objektin e vjetër dhe është duke u zhvendosur në një lokacion tjetër.

Sipas tij, janë partitë opozitare ato që po paraqesin problem.

“Ky është një problem nga viti 2019. Partive politike që kanë pasur kontrata me komunën, iu ka skaduar kontrata. Sipas ligjit të vitit 2019, nuk kemi të mundur ta bëjmë vazhdimin e tyre”.

“Në fillim të vitit 2020, partitë politike kanë kërkuar që unë ta shtyjë vendimin derisa të kalojë pandemia, por kjo nuk mund të vazhdojë pafundësisht”.

“Në bazë të rekomandimeve dhe procedurave ligjore unë iu kam dërguar njoftimin se duhet ta lëshojnë objektin që e kanë pa kontratë”.

Ai ka treguar se në rast se i tërheq këtë vendime, përbënë shkelje ligjore.

“Këtë nuk do ta bëj dhe ata [partitë politike] duhet t’i lirojnë objektet në datën e paraparë. Po kërkohet të bëhet një shkelje ligjore për të funksionuar asambleja komunale. Nëse ata dalin kundër rendit dhe ligjit kjo është shumë brengosëse. Janë bashkuar të gjithë për me shkel ligjin, kjo nuk është në rregull”.

Sipas tij, partive politike [qofshin pozitë apo opozitë] që iu ka skaduar kontrata – kontrata nuk mund t’iu vazhdohet dhe ata duhet ta lirojnë objektin.

“VV veç e ka lëshuar objektin dhe po zhvendoset. Problemin e kemi vetëm me partitë opozitare në Prizren”.

Më Shumë

Pas debatit të ashpër të PDK’së me Gërvallën, përplasen deputetët e PDK’së me ata të Vetëvendosjes

Seanca e Kuvendit të Kosovës është ndërprerë pas përplasjeve të opozitës me ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, shkruan Gazeta Express. Teksa kryesuesja e...

22 vjet nga vrasja e Fehmi Aganit

Sot bëhen 22 vjet nga vrasja e nënkryetarit shumëvjeçar të LDK-së dhe deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Fehmi Aganit. Agani u vra me...

Avdyli kërkon nga LDK’ja të reagojë për Gërvallen, thotë se ishte zyrtare e tyre kur dha deklaratat për UÇK’në

Deputeti nga lista ‘Guxo’, e cila është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, Haxhi Avdyli, ka thënë se Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) po qëndron...

Aksident me fatalitet në Malishevë: Vdes një person pasi u godit nga vetura

Një aksident ka ndodhur në fshatin Balincë të Malishevës nga ku ka mbetur i vdekur një person. Vetura ka shkelur këmbësorin pak pasi ky i...

Nderohen dëshmorët e kombit në Malishevë

Me rastin e shënimit të “Ditës së Dëshmorëve të Kombit”, sot në Komunën e Malishevës, janë përkujtuar dëshmorët e rënë në luftën për liri....

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për falsifikim diplomash në Malishevë

Gjykata Themelore në Prizren ka njoftuar se i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditë, ndaj të pandehurit H.M., për shkak...

Qyteti i Prizrenit me rrjet elektrik nëntokësor në vlerë 600 mijë eurove

KEDS është duke realizuar një projekt madhor në qendrën historike të qytetit të Prizrenit. Atje, komplet rrjeti elektrik, po vendoset nën tokë. Kjo është...

Avokati i Popullit kërkon që të trajtohen me prioritet rastet e sulmeve dhe kërcënimeve ndaj gazetarëve

Në ditën Ndërkombëtare të lirisë së medieve, Avokati i Popullit Naim Qelaj ka deklaruar që liria dhe siguria e gazetarëve është një ndër elementet...

Haskuka: Jemi duke e pritur drejtësinë e vonuar për vrasjen e ‘Drinit’

Me rastin e shënimit të 21 vjetorit të vrasjes tinëzare të Ekrem Rexhës - komandant Drinit, kryetari i komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka së...

Barcelona insiston për Neymarin

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta është i vendosur për ta transferuar sulmuesin brazilin Neymar pas përfundimit të këtij edicioni, ka shkruar sajti spanjoll “RAC...

Sulmohet fizikisht një i mitur në Suharekë, bëhet për spital

Një i mitur është sulmuar fizikisht nga disa persona dje në rrugën “Shkëndija” në Suharekë. Atij i është ofruar ndihmë mjekësore në Qendrën Kryesore të...

Reagon Ponte Prizreni, tregon versionin e tyre të ngjarjes: Akuzon Berishën dhe gjyqtarët për ndërprerjen e ndeshjes

Ponte Prizreni ka dalë me komunikatë pas ndërprerjes së ndeshjes ndaj Pejës, që ishte e fundit e gjysmëfinales në Superligën e Kosovës në basketboll. Klubi...

550 pacientë me Covid të shtrirë në spitalet e Kosovës, 51 në Spitalin e Prizrenit

Bazuar në raportet e 4 majit 2021 nga të gjitha njësitë që trajtojnë pacientë me Covid në kuadër të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar...

Mbulohet Duda Balje: Allahu ua shpërbleftë mundimet

Deputetja e Unionit Socialdemokrat, Duda Balje, ka publikuar disa fotografi me mbulesë. Balje në profilin e saj në Instagram, ka publikuar dy fotografi ku shihet...

Zhduket një i mitur në Prizren

  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një persona ka raportuar në Polici se i biri i tij, i mitur është larguar nga...

Haradinaj kujton ‘Drinin’: Vrasja e tij ishte humbje e madhe për vendin

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, kujton Ekrem Rexhën, me rastin e 21 vjetorit të vdekjes së tij. Haradinaj tha se Komandant Drini u...

Lajmet e Fundit