20.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Letër Ali Ahmetit

Adhurim Krasniqi

Ish ushtari i UÇK-së, Adhurim Krasniqi i njohur me nofkën Guerili i ka shkruar një letër të gjatë Ali Ahmetit duke i shkruar kështu për gjëndjen e krijuar së fundmi në Kumanovë ku u vranë disa shqiptarë teksa po luftonin me policinë maqedonase.

Ja letra e plotë e Guerilit

I nderuar Ali Ahmeti!

Jam një djal Kosove, shqiptar, luftëtar i luftës për Çlirim Kombëtar, shok me shumicen e atyre djemve trima të luftës së Kumanovës, i gatshem si shume te tjere shokë me vdek per lirinë e shqiptareve!

Po te drejtohem ty direkt i nderuar lider i shqiptareve ne Maqedoni, qe ta besh aktin e fundit patriotik, me forcen tende prej lideri dhe bashkqeverisesi me partin ne pushtet, ti veni vetes per obligim qe me nje vendim te guximshem te na i lironi djemt tanë sa me pare, sepse ata nuk erdhen atje per te luftuar ty e as partinë tuaj, por erdhen sepse kishte nevojë populli shqiptar te cilin ne shumice e perfaqsoni Ju i dashur Ali!
Mjaft me heshtje, mjaft me politikë nenshtruese, mjaft më koke-ulur, por Ju dhe vetem ju keni barren e pergjegjesise kombetare qe Kosoves t’ia lironi djemt me te devotshem të luftes se Kumanoves!

Mos harro se nenat e ketyre djemve ne kohen më të veshtire ti besuan djemt e tyre dhe i bekuan kur i nisen ne frontet e luftes qe perfaqsonit Ju zoti Ahmeti!
Ju e dini me se miri se per çka erdhen ata atje, por nese nuk e dini ose nuk doni ta dini po ta tregoj une si shok i tyre.

Ata erdhen me vdek per ate vend, sepse i obligoi gjaku i shokeve qe po shkelet çdo ditë, ata erdhen atje me vdek sepse Marreveshja e Ohrit nuk u zbatua as 30% ne favor te popullit shqiptar, erdhen atje me vdek sepse burgjet jane stermbushur me luftetar shqiptar, erdhen atje sepse Qeveria te cilen e bashkeudheheqni edhe ju montoi raste e raste kunder shqiptareve, erdhen atje me vdek sepse gjuha shqipe e garantuar ne leter e pazbatuar ne veper shkelet e neperkembet nga institucionet maqedonase, erdhen atje per liri e barazi kombetare i nderuar Ali Ahmeti.
A e din se burgu i Idrizoves po kalb bijt ma t’mire te kombit, a e dini ju zoti Ahmeti se Qeveria e udhehequr nga fashisti Nikolla Gruevski ka shtypur çdo gje qe eshte e dinjitetshme dhe kombetare.

Ju lutemi edhe njeher , na i liro sa ma parë shoket tane dhe fillo e pastro rreth vetes ato figura qe dite e nate punojn per xhep e per shtet, por jo per shqiptarët!
Lutjen time mos e merr si diçka personale, sepse une ende mbaj shpresa se Ju do te dini kanalizoni gjerat dhe amanetin e bashkevuajtesve dhe bashkeluftetareve Tuaj do ta qoni ne vend!

Ata nuk jane terrorist, ata nuk jane kriminel, ata luftuan plot 37 ore me nje ushtri e polici prej 3 mij vetave, u bombarduan me helikopter e autoblinda, por ata qendruan trimerisht deri ne ate moment kur ju moren juve ne kontakt dhe ne besen tende u dorzuan, sepse nuk paten barot.
Por mos te mendoj fashisti Nikolla Gruevski se me kete akt makaber e keto tortura çnjerezore mund ta ndal vrullin e rinise shqiptare per lufte e barazi Kombetare.

Vepro tani, sepse çdo vonese është e tepert dhe e nesermja mund te sjell gjera te pakendshme.
Ne presim lirimin e tyre, ata jane shoket tane!

Adhurim Krasniqi- ushtar i luftes per Liri

Më Shumë

Modriqi pritet të largohet nga Reali

Luka Modriq raportohet se ia ka komunikuar Real Madridit dëshirën për t’u larguar nga klubi. Ky vendim tij thuhet se vjen pas ofertës që ka...

Haradinaj u propozon deputetëve: Të shkojmë në mocion për të shkarkuar Qeverinë Kurti

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se kryeministri i vendit, Albin Kurti është sinonim i “poshtërimit deri në pabesi”. Haradinaj...

Parashikimi i motit

Lajmet e Fundit