-4.2 C
Prizren
E martë, 25 Janar, 2022

Liria fiton derbin lokal

Liria ka shënuar fitoren e dytë me radhë dhe është ngritur në renditjen tabelare për dy pozita më lartë. Për herë të parë këtë stinor Liria ka shënuar dy fitore radhazi në kampionat!

Bardhezinjtë nga Prizreni kanë shënuar fitore ndaj skuadrës tjetër të qytetit A&N në ndeshjen e zhvilluar në Suharekë sot, pasi që në stadiumin e Lirisë Përparim Thaqi është duke u punuar, duke u shtruar tapeti i ri me bar artificial.

Ka qenë një veprim individual i mesfushorit Fitim Susuri që bëri ndeshjen të ngjallet që në fillim të saj. Ai pasi mori topin në krah të majtë depërtoi në zonë, hyri brenda 16-shes dhe duke lënë pas mbrojtësin, shënoi nga afëria për 1-0 në fillim të ndeshjes (8’).

Pas kësaj A&N u hodh në sulm dhe pati 2-3 raste të mira për barazim, por sulmuesit dhe mesfushorët që tentuan, nuk ishin të saktë, duke gjuajtur jashtë portës së Drilon Hodaj.

TABELA AKTUALE

Së pari tentoi Valdo Zeqaj nga gjuajtja e lirë (18), ndërsa pas tij ka qenë braziliani Batista, që nga afërsia s’qëlloi kornizën e portës (20).

Në pjesë të dytë A&N e drejtuar nga Genc Tamniku u freskua me Morales dhe Din Miftari, mirëpo kjo nuk solli rezultat.

Liria fitoi penallti dhe Liridon Fetahaj me përvojë shënoi për 2-0 (79). Nuk vonoi “vendasit” shënuan edhe me Blendi Memaj për 3-0 (87), ndërsa mysafirët e tëra që arritën të bëjnë ka qenë goli i nderit shënuar në kohën shtesë nga Ferreira Morales (90+2) për përfundimtaren Liria 3-1 A&N [Fitim Susuri 8, Liridon Fetahaj 79p., Blendi Memaj 87 – Ferreira Morales 90+2].

Fitorja çon Lirinë në 15 pikë dhe për momentin skuadra del në pozitën e pestë. Ndërsa A&N ka pësuar vetëm humbjen e dytë të stinorit dhe mbetet mbi Lirinë me një pikë më shumë.

Më Shumë

Masat e reja antiCOVID, dhjetëra qytetarë të Shqipërisë kthehen mbrapsht në Morinë

Një numër i madh udhëtarësh janë kthyer sot paradite në Morinë duke mos u lejuar të futen në Kosovë për shkak të rregullave të...

Kush ishte në Kosovë urdhërues i vrasjeve të disidentëve politik në emigracion?

Shkruan:Azem Ramadani “Ata pak vetë që ishin shumë të informuar e kanë ditur, ndërsa mua personalisht Josip Perkovi?(ish drejtues i lartë i UDB-shënim i A.R)...

Gjyqtari nga Prizreni Fahret Vellija zgjedhet anëtar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës

Gjyqtari i Gjykatës Themelore të Prizrenit, Fahret Vellija, ka marr besimin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, për anëtar të Këshillit Gjyqësor të Kosovës...

Horoskopi për ditën e sotme, 23 janar 2022

Parashikimi i yjeve për ju sot. Dashi Motivoni veten për të qenë më optimistë. Kjo do të rrisë besimin dhe përshtatshmërinë tuaj. Kjo është një ditë...

Moti sot: Temperatura në minus dhe reshje shiu e bore

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot priten reshje shiu dhe bore. Në njoftimin e IHK-së bëhet e ditur se temperaturat minimale do të...

Shtohen rastet me COVID në Shqipëri, 6 humbje jete në 24 orë

Fluksi me raste të shtuara në valën e radhës të pandemisë së COVID-19 vijon në Shqipëri, ku në 24 orët e fundit, gjashtë persona...

Bill Gates paralajmëron për pandemi potencialisht shumë më të këqija se Covid-19

Ndërsa rastet me Covid-19 të nxitura nga varianti Omicron po rriten në të gjithë botën, Bill Gates ka paralajmëruar për pandemi më të këqija...

Berlusconi 85-vjeçar synon Presidencën

Italia është gati të zgjedhë presidentin e ri dhe synon nxisë unitetin, pas grindjeve politike. Silvio Berlusconi mendon se është i përshtatshëm për këtë pozitë.Manjati...

Kjo shenjë do ketë ditë interesante/ Horoskopi për ditën e hënë

Dashi Do të jeni nën ndikimin e favorshëm të Marsit, Venusit dhe Mërkurit gjatë gjithë ditës. Nëse gjatë ditëve të fundit jeni ndjerë të lodhur...

Shefi i Zyrës së Prokurimit në Prizren lirohet nga akuza për korrupsion

 Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim lirues për Isa Osmankaj, shef i Zyrës për Prokurim në Komunën e Prizrenit, i cili po akuzohej...

Në spitalin e Prizrenit po trajtohen 4 pacientë me Covid-19

Shërbimi Spitalor, Klinik, universitar i Kosovës ka njoftuar se 80 pacientë të konfirmuar me Covid-19 pozitiv janë të shtrirë në klinikat për Covid në...

“Jep dorëheqje ose 60 plumba i ke në kokë”/ Duka e zbulon mesazhin që e mori pak para shpërthimit

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, ka folur përsëri për shpërthimin e tritolit të vendosur në banesën e tij. Duka tha se nuk...

”Le Monde” analizon veprën e Ismail Kadaresë

Kadare vjen i përkthyer në gjuhën frënge, nga violinisti i njohur, Tedi Papavrami.  Me botimin në frëngjisht të kësaj vepre të shkrimtarit shqiptar me famë...

Policia mbush arkën e shtetit me mbi 21 mijë euro, vetëm dje dënoi 618 qytetarë që nuk respektuan masat antiCOVID-19

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja në luftimin dhe parandalimin e përhapjes së coronavirusit, masa këto të cilat kanë hyrë dje në...

Covid-19, formohen ekipet mobile të QKMF-së në shkollat e Prizrenit

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, së bashku me drejtoreshën e Arsimit Luljeta Gutaj-Veselaj, drejtoreshën e Shëndetësisë Burbuqe Berisha dhe me bashkëpunëtorë, vizituam...

Bekim Jashari: Familja Jashari bëri rezistencë 45 minuta dhe zmbrapsi forcat elitare serbe

Ish-kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari bashkë me përfaqësues të OVL-UÇK-së kanë bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”. Në 24 vjetorin e sulmit të dytë...

Lajmet e Fundit