15.9 C
Prizren
E premte, 5 Nëntor, 2021

Nuk na duhet edhe një dalldi vrastare

Kosovarët po jetojnë si në një oazë, pa respektuar në masë të madhe rregullat kundër Covidit, ndërkohë që vendet e rajonit po përballen me valën e re të pandemisë, me mijëra të infektuar e qindra të vdekur. Secili bën mirë ta sjell ndërmend situatën alarmante të gushtit e shtatorit.

Imer Mushkolaj

Tash pesë javë askush, asnjëherë, në asnjë kafeteri a restorant, kudo që më ka rastisur nëpër Kosovë, nuk më kërkuar certifikatë vaksinimi ose test Covidi për t’u futur brenda. Tash pesë javë kjo masë e qeverisë, në kuadër të shumë të tjerave për të luftuar pandeminë, është e shkruar në letër, por e pazbatueshme në terren. Një dështim total.

Ndërkohë, javët e fundit një pjesë e madhe e qytetarëve nuk po i mbajnë maskat, që është e obligueshme, as në qendër të kryeqytetit, e lëre më në periferi ose në qytete të tjera.

Numri i vogël të infektuarve dhe rasteve të vdekjes ka bërë që të gjithë të “shlirohen”, përfshirë këtu edhe inspektorët dhe policinë, të cilët nuk po e kryejnë punën e vet si duhet. E numri i atyre që po vaksinohen për herë të parë lë shumë për të dëshiruar dhe nuk kalon disa qindra brenda 24 orëve.

Gjithë kjo po ndodh në Kosovë në kohën kur vendet e rajonit po përballen me valën e re të pandemisë, që çdo ditë po merr jetë njerëzish në numra dyshifrorë dhe po përcillet me mijëra të infektuar. Kosovarët po jetojnë si në një oazë, pa e çarë kokën çfarë po ndodh në shtetet përreth, madje nga grupe të caktuara shoqërore ka presion e ultimatume për hapje më të madhe, që do të nënkuptonte përkeqësim të situatës me pandeminë.

Se çfarë nënkupton mosrespektimi, lirimi i masave është provuar në gusht dhe shtator të këtij viti, kur qindra kosovarë vdiqën dhe dhjetëra-mijëra të tjerë u infektuan. Hapja e shpejtë dhe mosmenaxhimi i duhur krijuan situatë të rëndë, me pasoja në njerëz.

Duke parë situatën alarmante, qytetarët vërshuan qendrat e vaksinimit. Qindra nga ta ankoheshin se nuk po mund të bënin termine. Por, çdarë po ndodh tash, kur në qendrat e vaksinimit ka mjaftueshëm vaksina, kur nuk ka nevojë për termine dhe kur nëpër qytetet e Kosovës kanë nisur të funksionojnë edhe ekipet mobile? Interesimi për vaksinim është jashtëzakonisht i vogël dhe sikur është krijuar përshtypja, si dhe herë të tjera më parë, se pandemia është kaluar dhe nuk ka rrezik. Mbase një përshtypje e tillë është krijuar duke pasur parasysh numrin e të vaksinuarve muajt e fundit. Por, kjo duket të jetë një paqyrë e rreme, ngase edhe vendet e rajonit kanë vaksinuar deri më tash numër të konsiderueshëm qytetarësh, por po përballen me gjendje alarmante.

Masat e vëna nga autoritetet janë kompatibile me gjendjen aktuale me pandeminë, por problemi është se ato nuk respektohen. E kur nuk respektohen masat, atëherë duhet të forcohet mbikëqyrja. Inspeksioni dhe policia duhet të ndërrojnë qasje urgjentisht dhe të vihen në aksion. Përndryshe, masat e vendosura nuk kanë kurrfarë kuptimi.

Grupe të ndryshme shoqërore kanë kërkuar vazhdimisht që masat anti-Covid të lehtësohen ose të hiqen fare. Natyrisht, secili ka të drejtë të bëjë një kërkesë të tillë. Por, autoritetet duhet pasur parasysh se në radhë të parë është shëndeti i qytetarëve.

Sa e sa herë janë dëgjuar ankesa të gastronomëve, ndërkohë që nuk është se nuk kanë pasur fitime gjatë pandemisë. Disa nga ta, madje, kanë investuar rrastë në zgjerim biznesi. Janë dëgjuar vazhdimisht edhe kërkesa për lejim të mbajtjes së dasmave dhe ahengjeve, madje tash ka kërcënime edhe me protesta. Por, para se të kërkojnë lehtësim masash, gastronomët dhe jo vetëm ata duhet t’i respektojnë masat në fuqi. Nëse janë marrë vesh që të mos lejojnë askënd të futet në lokale pa certifikatë vaksinimi ose test negativ, atëherë le të veprojnë si duhet dhe ta respektojnë këtë masë. Është absurde që të kërkohet lirimi i masave, ndërkohë që tash pesë javë shumica dërmuese e tyre nuk respektojnë ato në fuqi. Siç është jokorrekte të mendohet se ka ardhur koha për dasma e ahengje, ndërkohë që profesionistët paralajmërojnë valë të re të pandemisë në javët e ardhshme.

Ankesat për mungesë aktiviteti të bizneseve janë legjitime, por më e rëndësishme është jeta e njerëzve. Qeveria duhet të përkrah, sa dhe si mundet, bizneset që kanë nevojë, por jo të dorëzohet përballë kërkesave që mund të kenë epilog fatal për jetën e njerëzve. Mjafton të kujtohet gushti dhe shtatori i sivjetmë, që duhet të shërbejnë si mësim i mirë se si nuk duhet vepruar nëse nuk dëshiron të bëhesh shkaktar për vrasjen e qytetarëve.

Respektimi i masave dhe ruajtja e shëndetit është përgjegjësi e gjithësecilit, por nëse masat e vendosura nuk respektohen, atëherë autoritetet duhet të intervenojnë. Nuk na duhet edhe një dalldi vrastare

Më Shumë

Në Gjimnazin “Loyola” shpërndahen diplomat e gjuhës gjermane-DSD 1

Në një ceremoni zyrtare, sot në Gjimnazin “Loyola” është bërë shpërndarja e diplomave të gjuhës gjermane DSD 1 për nxënësit e kësaj shkolle. Drejtori ekzekutiv...

Milani pa dy mbrojtësit kryesorë anësorë kundër Interit

Klubi i Milanit ka bërë me dije se do të ketë një mungesë të rëndësishme në repartin defensiv në derbin ndaj Inter-it të dielën. Gjatë...

ATK në kërkim të një operatori të ri për furnizim me Arka Fiskale

ATK në kërkim të një operatori të ri për furnizim me Arka Fiskale Lajme Gazeta Express 01/11/2021 13:43 Ministria e Financave dhe Administrata Tatimore e Kosovës, kanë cuar...

Paga deri në 6 mijë euro, shteti që po kërkon taksistë

Addison Lee, kompania më e madhe e taksive në Londër ofron 6000 euro për katër javë pune për taksistët. Kjo pagë është e vlefshme vetëm...

Kurti komenton koalicionet e PDK’së në Prizren

Kryeministri Albin Kurti ka komentuar koalicionet e PDK-së, që kjo i bëri sot në Prizren për t’i fituar zgjedhjet me Shaqir Totajn, në balotazh...

Lëkundjet e tërmetit në Shqipëri, shkon në 62 numri i banesave të dëmtuara në Bulqizë

Bulqiza në Shqipëri vazhdon të përballet me lëkundjet e tërmetit. Brenda 48 orëve janë shënuar shtatë lëkundje tërmeti, raportojnë mediat në Shqipëri. Ndërkohë nga lëkundja e...

Kurti merr pjesë në ceremoninë e gurthemelit të monumentit “Nëna e Zymit”

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka marrë pjesë në vendosjen e gurthemelit të monumentit “Nëna e Zymit”, aktivitet ky i mbajtur në...

Dillian Whyte pritet të jetë kundërshtari i Tyson Furyt

Këtë javë, presidenti i Këshillit Botëror të Boksit thuajse konfirmoi se meçi radhës i Tyson Furyt do të jetë ndaj sfiduesit obligativ, Dillian Whyte. Ky...

LDK nuk përkrah asnjërin kandidat për balotazh në Prizren

Lidhja Demokratike e Kosovës – Dega në Prizren, përmes një komunikate për media thotë se ka vendosur që të mos i bashkohet asnjërit kandidat...

Aktivitetet e Haskukës

Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka sot  merr pjesë në aktivitete të ndryshme komunale: 10:00 – Vënia e gurthemelit të shkollës në Krushë të Vogël 10:40 –...

Zhduket një grua në Prizren

Një grua është raportuar e zhdukur në Prizren. Rastin në Policia e ka lajmëruara bashkëshorti i saj derisa ka cekur se nuk kanë ndonjë informatë...

Këngëtarja e njohur rrëfen si ka përjetuar ndarjen e prindërve

Këngëtarja e njohur, Beatrix Ramosaj, teksa po qëndronte me Graninit në oborrin e shtëpisë më të famshme në Shqipëri, ka vendosur që t’i rrëfejë...

Rritet sërish çmimi i druve

Një metër dru në Prishtinë po shitet deri në 70 euro. Çmimet e larta për kanë bërë që të bije edhe interesimi i qytetarëve...

Pas debateve të shumta me aktorin e njohur, Iliri: Mezi po pres të kem një nominim përballë Donaldit

Debatet mes Ilirit dhe Donaldit nuk kanë të reshtur, e thuajse në të gjitha puntat e fundit të spektaklit të “Big Brother VIP” ata...

Nuk na duhet edhe një dalldi vrastare

Kosovarët po jetojnë si në një oazë, pa respektuar në masë të madhe rregullat kundër Covidit, ndërkohë që vendet e rajonit po përballen me...

Nuk shkëlqyem të gjithë

Nga Hajdar Mallaku (tregim) Sado që ne punëtorët e arsimit na quajtën heronj, për sakrificën që bëmë për edukimin dhe arsimimin e brezave të rinj, dhe,...

Lajmet e Fundit