3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Marrëveshja Kalvin Phillips – Juventus në rrezik për shkak të pagës

Juventus thuhet se nuk është i përgatitur të financojë pjesën më të madhe të pagës së Kalvin Phillips, nëse mesfushori vjen në huazim nga Manchester City në janar.

28-vjeçari ka luftuar për minutat e rregullta të ekipit të parë që kur u transferua te “Qytetarët” nga Leeds United në verën e vitit 2022.

Phillips u paraqit në vetëm 12 ndeshje në Premier League për skuadrën e Pep Guardiola-s, teksa ata përfundimisht arritën trofeun në sezonin 2022-23, duke luajtur vetëm 291 minuta në kompeticion.

Ndërkombëtari anglez nuk ka ecur më mirë për sa i përket kohës së lojës gjatë muajve të parë të këtij sezoni, me mesfushorin që nuk arriti të zbresë nga pankina pavarësisht mungesës së Rodri-t për humbjen në Aston Villa të mërkurën mbrëma.

Sipas “The Sun”, një pengesë e mundshme është shfaqur në lidhje me kalimin e propozuar të Phillips te Juventus, i cili mund ta vërë lëvizjen në rrezik serioz.

“Zonja e Vjetër” thuhet se është shumë e prirur për të rekrutuar 31 herë ndërkombëtarin anglez pasi synojnë të sfidojnë për titullin e Serie A këtë sezon, me ekipin e Massimiliano Allegri-t aktualisht të dytin në renditje, vetëm dy pikë prapa Inter-it.

Megjithatë, Juve thuhet se nuk është i gatshëm të paguajë pjesën më të madhe të pagës së konsiderueshme të Phillips, dhe klubi me bazë në Torino shpreson që Man City të jetë bujar për sa i përket strukturës së pagave brenda marrëveshjes së huazimit.

Ish-lojtari i Leeds thuhet se fiton 150,000 paund në javë në skuadrën blu të Mançesterit, pasi siguroi një kalim 45 milionë paundësh te kampionët e Premier League 18 muaj më parë.

Juventus-i nuk është e vetmja skuadër që ka një dashuri për anglezin, me kampionin e Bundesliga-s, Bayern Munich, gjithashtu të lidhur me mesfushorin në të kaluarën.

Gjigantët bavarez nuk janë të panjohur për të marrë pjesë në disa biznese të Vitit të Ri me “Qytetarët” pas transferimit të përkohshëm të Joao Cancelo në “Allianz Arena” për gjysmën e dytë të sezonit 2022-23.

Besohet gjithashtu se Newcastle United është në kërkim të shërbimeve të Phillips. Eddie Howe duket të forcojë një skuadër e cila është shkatërruar nga dëmtimet dhe pezullimet muajt e fundit, duke përfshirë Sean Longstaff, Elliot Anderson, Sandro Tonali (pezullim për baste) dhe Joe Willock.

Me afrimin e shpejtë të Euro 2024, kuptohet se Phillips është shumë i etur për një huazim për pjesën e mbetur të sezonit, në mënyrë që të fitojë minuta të rregullta dhe t’i japë vetes një shans për të qenë në skuadrën e Gareth Southgate për një verë në Gjermani. https://albanianpost.com/

Më Shumë

Miratohet në lexim të dytë projektligji për rregullat e trafikut rrugor

Është miratuar sot në shqyrtim të dytë projektligji nr. 08/L-186 për rregullat e trafikut rrugor. Për miratimin e këtij projektligji votuan 61 deputetë. https://prizrenpress.com/banesa-ne-shitje-nga-renelual-tahiri/

Dukagjini shënon fitore ndaj Lirisë

Dueli  mes Dukagjinit dhe Lirisë së Prizrenit, është mbyllur me fitoren e klinasve prej 2-1, duel ky që kishte një fund dramatik. Nikoqirët mjaft mirë...

Lajmet e Fundit