4.8 C
Prizren
E hënë, 22 Prill, 2024

Marsi i lirisë

Qazim Thaçi

Marsi me aromë gjaku, e ndjenjë krenarie.

Mat dhembjen e kombit nëpër shtegun e lirisë.

Këngë krahaqafë dëgjohet në Blinajë, Pashtrik e Pikëllimë

Ku loti i vashës peng ka ngelur në qerpik për dëshmorin e rënë

Prapë marsi ka erën e lirisë, në këngën e çlirimtarit nga Kavaja

Prapë ka dhembjen e dashurisë të vashës dhe lotin në qerpik

Se rinia po e lë tokën arbërore për ëndrrat e perëndimit alpik

Kur sofrat po shtrohen me lotin e nënave e ninula për nipërit.

Marsi prapë vije e prapë do të vije, vetëm codin e dhembjes

Te rrënjët e bozhureve e ruajmë si një kujtim shekulli.

E si të mas dhembjen  e kombit në këtë katrahurë bote

Kur viganët e atdheut kërkojnë bukën e gojës si shpërblim.

Më Shumë

Dramë e madhe në Suharekë – super derbi me katër gola

Ballkani dhe Drita ka luajtur një ndeshje të madhe duke barazuar me rezultat 2-2 në kuadër të derbit të javës së 30-të të Superligës...

Këta dy shokë krijuan lëkurën nga kaktusi dhe i shpëtuan jetën 1 miliardë kafshëve

Adrian dhe Marte, dy sipërmarrës me origjinë nga Meksika, kanë zhvilluar një 'lëkurë' vegane të quajtur "Desserto" nga Kaktusi. Ky material eco-friendly ngjan shumë me...

Lajmet e Fundit