12 C
Prizren
E premte, 14 Maj, 2021

Masakroi 36 vajza, çfarë gjetën shkencëtarët në trurin e kriminelit më të tmerrshëm

Ted Bundy dukej në pamje të parë një djalë normal, i sjellshëm dhe i pashëm.

Ai ishte student për drejtësi dhe madje punonte në një linjë që ndihmonte personat të cilët mendonin vetëvrasjen. Por, në fakt, ai ishte një përbindësh që vrau dhe masakroi të paktën 36 vajza, duke u bërë ndoshta vrasësi serial më i tmerrshëm në histori.

Ai u ekzekutua në këtë ditë, 32 vite më parë. Por, edhe sot, veprimet makabre të tij në vitet ’70 nuk janë harruar. Pasi i vriste, ai i fshihte viktimat e tij dhe kthehej në vendin e krimit për të kryer marrëdhënie seksuale me kufomat. Ai nuk kthehej më tek ato vetëm kur kufoma niste të dekompozohej ose e kishin ngrënë kafshët e egra.

Ted Bundy ka rrëfyer se madje ka ngrënë edhe pjesë të trupit të viktimave, në mënyrë që vajzat “t’i zotëronte përgjithmonë dhe të bëheshin pjesë e tij”.

Vrasësi i pashpirt thonte se ishte i varur nga vrasja: “Është si një valë që më përfshin trurin dhe mua më vjen të përdhunoj dhe të vras. E kam si drogë”.

Pasi u ekzekutua në karrige elektrike në 24 janar 1989, shkencëtarët iu futën punës për të gjetur “valën” që mund ta bëjë një njeri të kryejë veprime kaq makabre ndaj njerëzve të tjerë. Ata i hoqën trurin kufomës së Ted Bundy dhe bënë disa eksperimente për të përcaktuar me saktësi arsyet pse ai kreu këto krime të tmerrshme.

Por, ekzaminimet e shpeshta të trurit të Ted Bundy treguan se ai ishte tru shumë normal, pa dëmtime apo deformime.

Eleanor Rose, nëna e njërës prej viktimave, ditën kur Bundy do të ekzekutohej, u shpreh: “Për gjithçka që ai u ka bërë atyre vajzave, rrahjet, mbytjet, torturat, poshtërimin e trupave, karrigia elektrike më duket shumë pak për të”./a2news/

Më Shumë

Kërcënohet Beni Kizolli

Dje rreth orës 13:07 është kërcënuar drejtori i Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Prizren, Beni Kizolli. Burimet e Sinjalit tregojnë se i njëjti, është kërcënuar...

Anton Quni përkujton ‘Drinin’

Kryetari i LDK-së në Prizren, Anton Quni, ka përkujtuar Ekrem Rexhën, në 21 vjetorin e vrasjes. Ai, bashkë me bashkëpunëtorët e tij, ka bërë homazhe...

Duda Balje: Nuk jam më e ëmbël se dudi, por aty afër

Duda Balje i është përgjigjur 50 pyetjeve që lidhen me jetën e saj private dhe atë profesionale. Një pyetje shumë interesante iu bë asaj në...

Dy të vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit

Dy persona kanë vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit, derisa nga 2.183 testime, 47 kanë rezultuar pozitivë. Rastet e vdekjes janë...

Rexhaj: Gërvalla deklaratën për dërgim të dosjeve në Speciale e ka thënë kur ishte në LDK

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, në një intervistë për T7 ka folur edhe për deklaratën e disa viteve më parë të Donika Gërvallës...

Sulm me mjet të fortë në Malishevë, lëndohet rëndë një person

Një person ka përfunduar në QKUK më 10 maj pasi u sulmua me mjet të fortë nga dy të dyshuar në fshatin Dragobil të...

Urimi i LDK-së në Prizren për festën e Fitër Bajramit

Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren ka uruar Bashkësinë Islame dhe gjithë besimtarët myslimanë me rastin e festës së Fitër Bajramit. "Dega e LDK-së në...

Latifi i AAK-së: Qeveria Kurti karakterizohet me një lloj anemie dhe pagjakësie

Smaj Latifi, kryetar i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka thënë që deri tani e sheh Qeverinë Kurti 2 si “anemike”, pasi sipas tij...

Shtohet konkurrenca për Camavingan

Pas Real Madridit, edhe Arsenali e Barcelona janë futur në garë për mesfushorin francez Eduardo Camavinga, ka raportuar të martën gazeta spanjolle “Mundo Deportivo”....

Të mërkurën në Kosovë pritet të arrijnë mbi 62 mijë vaksina të AstraZenecas

62 mijë e 400 doza të vaksinave anti-Covid 19, të llojit AstraZeneca, do të vijnë në Kosovë. Ato do t`i sjell falas “Gavi Covaxi”, një...

Të martën përballja e tretë, Peja kërkon rikthimin e madh – Yllit i mjafton një fitore për titullin

Të martën (nesër) do të zhvillohet përballja e tretë e finaleve të “Play-offit” në FIVE STAR Superligën e Kosovës në basketboll ndërmjet Pejës dhe...

Borë në Nju Jork, anulohet mësimi në shkolla

Qyteti i Nju Jorkut në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është përfshirë nga reshjet e dëborës ditët e fundit. Për shkak të intensitetit të reshjeve,...

Haskuka: Parkingjet në Prizren së shpejti do të bëhen me pagesë

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë se ky qytet ka probleme me parkingje. Ai thotë se të gjitha parkingjet publike aktualisht janë pa pagesë...

PRAK: Punëtorët shëndetësorë që refuzuan të vaksinohen me AstraZenecan, vendosini në fund të listës

Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë (PRAK) i ka bërë thirrje Ministrisë së Shëndetësisë që punëtorët shëndetësorë të cilët patën refuzuar të...

Sot vijnë edhe mbi 38 mijë vaksina të AstraZeneca-s në Kosovë

Një kontigjent prej mbi 38 mijë vaksinash anti-COVID të AstraZeneca-s do të mbërrijnë sot në Kosovë. Kjo u bë e ditur nga një njoftim i...

Kosova në pritje të investimeve amerikane, me bazë në Marrëveshjen e Washingtonit

Kosova dhe shtetet tjera të rajonit kanë shprehur shpresën se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë me përkushtim në synimet për investime...

Lajmet e Fundit