14.8 C
Prizren
E martë, 27 Shtator, 2022

Mësimdhënësit paguhen pavarësisht performancës së tyre

Nxenes14-03Vlerësimi i punës së mësimdhënësve të arsimit parauniversitar në nivel të Kosovës nuk është bërë asnjëherë që nga paslufta, shkruan sot Koha Ditore.

E pikërisht mësimdhënia cilësore apo performanca në punë kërkohet të jetë kriteri i parë mbi bazën e të cilit duhet të caktohet lartësia e pagës. Për këtë madje është hartuar edhe baza ligjore që përcakton kategorizimin e licencave të mësimdhënësve.

Por deri më tani mësimdhënësit parauniversitarë kanë kaluar vetëm kategorinë më të ulët të këtij lloji duke marrë licencën e karrierës, e cila jepet vetëm për faktin që ata janë të punësuar, përcjell koha.net. Marrjes së licencave të tjera ende nuk u janë nënshkruar mësimdhënësit parauniversitarë, ndonëse aktet ligjore që e rregullojnë këtë janë në fuqi që nga viti 2010.

Më Shumë

Foshnjës tetë muajshe indiane i hiqet thonj-prerësi nga fyti pasi e kishte gëlltitur gabimisht

Një thonj prerës i është hequr nga fyti një djali tetë muajsh, pasi e ka gëlltitur aksidentalisht. Fotot tronditëse tregojnë mjekë të shumtë që përpiqen...

Totaj pret në takim kryetarin e PRBK-së, Albert Kinolli

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, priti sot kryetarin e Partisë Rome të Bashkuar të Kosovës, Albert Kinolli, nënkryetarin e kësaj partie Rasim Krasniq dhe...

Lajmet e Fundit