2.8 C
E shtunë, 20 Prill, 2024

Mësohet finalisti i parë i Champions League

Ka vijuar spektakli në kupat e Europës. Sonte u mësua edhe finalisti i parë i Champions League. PSG mposhti 3-0 Leipzg dhe kampionët francezë tashmë presin emrin e finalistit të dytë mes Bayern Munchen dhe Lyon.

RB Leipzig vs PSG (Foto: Manu Fernandez/Pool via Getty Images/Guliver)

PSG e ka nisur me vrull ndeshjen. Ekipi francez gjeti menjëherë golin në minutën e 13?. Di Maria krosoi drejt zonës dhe Marquinhos u shkëput bukur me kokë duke gjetur rrjetën për 1-0. PSG në 42’ shënoi golin e dytë. Portieri Gulacsi i dorëzoi topin PSG-së. Neymar nxorri mjaft mirë Di Marian para portës dhe ky i fundit nuk gaboi për 2-0.

E dyta nisi mirë për gjermanët, por u mungonte finalizimi. Në 56’ PSG shënoi golin e tretë. Ishte një aksion i ndërtuar pa shumë pretendime, por mbrojtja e gjermanëve është totalisht në panik dhe lejoi hapësira për sulmuesit e kampionëve të Francës. Ata nuk gabuan dhe gjetën golin e tretë me Bernat.

Leipzig duket i pafuqishëm për të shënuar një gol, ndërkohë që PSG shfaqet sërish rrezikshëm, me Mbappe që kërkon një gol. Në minutat e mbetura ndeshja ishte e luftuar, në dy portat pati raste, por nuk u shënua gol. Fiton PSG 3-0 dhe shkon në finale.

Policia shqiptoi mbi një mijë e 900 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1936 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore...

Barnetta: Xhaka është lider i vërtetë

Bayer Leverkuseni luan sot prej orës 17:30 ndaj Ëerder Bremenit. Me fitore, skuadra e Granit Xhakës shpallet kampione e Bundesligës. Dhe merita të mëdha...