0.8 C
Prizren
E premte, 3 Shkurt, 2023

Mosdalja e serbëve të Kosovë në zgjedhje – rampë për Serbinë në BE ?

Mitrovice-VeriuOficeri ndërlidhës i Serbisë në Kosovë Dejan Paviçeviq ka shprehur frikën se po qe se serbët në Kosovë nuk dalin në zgjedhjet e 3 nëntorit, do të rrezikohet edhe marrëveshja për integrimin e Serbisë në BE.

Ai ka shtuar se dalja një zgjedhje votuese do t’iu mundësonte një pozitë më të mirë dhe jetë më dinjitoze e bashkësia ndërkombëtare nuk do t’i trajtonte më serbët si struktura paralele por si përfaqësues legjitimë të popullit serb

Në një deklaratë për medie serbe  ai ka thënë se serbët nga i gjithë territori i Kosovës do të dëgjojnë këshillat e që marrin nga Beogradi.

Kryeministri Daçiq ka thënë se në fillim të gushtit skadon afati për paraqitje të listave zgjedhore për zgjedhjet lokale në Kosovë dhe po qe se nuk ka qasje konstruktive ndaj sa, do të dështojë jo vetëm marrëveshja e Brukselit, por edhe rruga evropiane e Serbisë.

Më Shumë

Vidhen dy laptopa në shkollën e fshatit Lubizhdë të Prizrenit

Dy laptopa janë vjedhur në shkollën e fshatit Lubizhdë të Prizrenit . “Persona të panjohur kanë depërtuar me forcë brenda shkollës dhe nga aty kanë...

Latifi: Në janarin e vitit 1990, forcat pushtuese serbe iu frikësuan lumit të madh të demonstruesve

Në 33 vjetorin e rënies së dëshmorëve Nesimi Elshani, Agron Fetahu, Halim Hoti dhe Hilmi Krasniqi, Komuna e Rahovecit ka organizuar homazhe pranë varrezave...

Lajmet e Fundit