22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

MPB: Të hënën fillon lëshimi i letërnjoftimeve biometrikë

LeternjoftimiMinistria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se të hënën (9 nëntor) do të ndahen letërnjoftimet e para biometrike për qytetarë të Kosovës, duke e arritur kështu edhe një standard tjetër që e përafron Kosovën ne vendet e Bashkimit Evropian.

“Në Ministrinë e Punëve të Brendshme, të hënën, më 9 dhjetor, në ora 11:00, do të mbahet ceremonia e lëshimit të letërnjoftimeve të para biometrike. Në këtë ceremoni do të marrin pjesë, Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, dr. Peter Blomeyer dhe ministri i Administratës, Publike, Mahir Yagcilar.

Lëshimi i letërnjoftimeve biometrik, përveç se e rrumbullakon procesin e dhënies së dokumenteve “të besueshme”, dhe bënë që Kosova ta ketë plotësuar edhe një standard, gjithashtu do t’i mundësojë kosovarëve që të lëvizin në shtetin fqinjë, Maqedoni, vetëm me letërnjoftim, dhe jo me pasaportë siç bëhet tash për tash.

Siç dihet, institucionet maqedonase kaherë kanë paralajmëruar se në raport me kosovarët nuk do t’i kërkojnë pasaportat në pikat kufitare vetëm atëherë kur ata do të kenë letërnjoftime biometrike”, thuhet në komunikatën e kësaj ministrie.

Aktualisht me të gjitha vendet tjera fqinje, përfshirë edhe Serbinë, kosovarët udhëtojnë vetëm me letërnjoftime.

Më Shumë

Policia shqipton mbi 1 mijë e 400 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1448 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Nesër bëhet inaugurimi i shërbimit të Kardiologjisë në Spitalin e Prizrenit

Nesër  në Spitalin e Përgjithshëm “Prim. Dr. Daut Mustafa” në Prizren, do të bëhet inaugurimi i shërbimit të Kardiologjisë Intervente - Laboratori i Kateterizimit,...

Lajmet e Fundit