-3.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Mungon i akuzuari, shtyhet gjykimi për vrasjen me thikë tek “Tranziti i ri” në Prizren

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të premten, për shkak mungesës të akuzuarit Albert Ademaj ka dështuar të mbahet gjykimi për vrasjen me thikë të të ndjerit M.K.

Kryetarja trupit gjykues, gjykatësja Raima Elezi tha se gjykata ka prova se është lëshuar urdhëresa për sjellje pranë Qendrës së Paraburgimit në Prishtinë dhe Njësitit të Transportit për të akuzuarin Ademaj.

Në këtë rast, Orhan dhe Albert Ademaj, akuzohen se më 1 maj 2020 në Prizren, saktësisht në rrugën “Ismail Kryeziu” tek i ashtuquajturi “Tranziti i ri”, në bashkëkryerje me dashje nga motivi i hakmarrjes, privojnë nga jeta tani të ndjerin M.K, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Mbrojtësi i të akuzuarit Albert Ademaj, avokat Hajrip Krasniqi ka kërkuar që i mbrojturi i tij të transferohet në Qendrën e Paraburgimit në Prizren  për shkak të efikasitetit të kësaj procedure.

Prokurori Genc Nixha, ka kundërshtuar kërkesën e avokatit Krasniqi me arsyetimin se të akuzuarit nuk mund të qëndrojnë në një qendër paraburgimi deri në deklarimin e tyre në këtë shqyrtim kryesor për shkak që vepra penale është kryer në bashkëkryerje.

Ndërsa, mbrojtësi i të akuzuarit Orhan Ademaj, avokat Blerim Mazreku ka thënë se pretendimet e prokurorit Nixha nuk qëndrojnë, ngase të akuzuarit Ademaj kanë qëndruar në të njëjtën qendër të paraburgimit gjatë procedurës paraprake me ç’rast janë deklaruar pranë prokurorisë e që deklaratat e tyre tani janë prova të pranueshme.

Mungesa e kushteve ligjore ka bërë që kjo seancë të shtyhet, seanca e radhës është caktuar të mbahet më 21 dhjetor 2022.

Më Shumë

Dashuria, puna dhe paratë, njihuni me parashikimin e Horoskopit për sot

Dashi: Ndërsa Hëna është në Gaforre, mund të ndjeni siklet. Një mik mund t’ju ofrojë dorën e ndihmës për të zgjidhur problemet tuaja. Dëgjoni...

Aksident i tmerrshëm në Gjermani: Treni tërheq zvarrë qindra metra dy fëmijë, vdes njëri prej tyre

Një aksident i tmerrshëm ka ndodhur gjatë mbrëmjes së kaluar në shtetin gjerman. Dy fëmijë u goditën nga një tren mallrash në një linjë hekurudhore...

Lajmet e Fundit