22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Në Prizren, mësim për dokumentarin dhe barazinë gjinore

Filmi Kreativ DokumentarNë Prizren po mbahet punëtoria e Filmit Kreativ Dokumentar, ku tetë të rinjë mes moshës 15-18 vjeç po mësojnë për procesin e prodhimit të filmit dokumentar.

Punëtoria po udhëhiqet nga regjisorja e mirënjohur Blerta Zeqiri ndërsa në fund të punëtorisë pjesëmarrësit do të prodhojnë një film dokumentar me temë dhunën tek çiftet adoleshente.

Punëtoria po organizohet në bashkëpunim me Qendrën Kosovare për Studime Gjinore dhe ka si qëllim vetëdijësimin e të rinjëve për barazinë gjinore si dhe inkurajimin e kreativitetit të tyre duke i përfshirë ata në procesin e prodhimit të filmit dokumentar. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Prizreni përkujton Ditën e Çlirimit me seancë solemne

Qyteti i Prizrenit shënoi sot 25-vjetorin e çlirimit të tij me një Seancë Solemne të Kuvendit Komunal, duke kujtuar me krenari 12 qershorin 1999...

“Ura e Fshajtë” në gjendje të keqe( Foto)

Gjendja te Ura e Fshajtë në rrugën Gjakovë – Prizren po alarmon qytetarët që frekuentojnë atë pjesë, të cilët janë ankuar në vazhdimësi se...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit