9.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Në Prizren u mbajt manifestimi “Ora e Pavarësisë”

Sot, shoqata për kulturë e art “Fidani”, e mbështetur nga Komuna e Prizrenit – Drejtoria për Kulturë, Rini e Sport, me rastin e përvjetorit të pavarësisë, për të 16 vit me radhë mbajti manifestimin letrar “Ora e Pavarësisë”.
Pas leximit të krijimeve letrare nga të pranishmit, u shpallën edhe rezultatet e konkursit letrar.
Rezultatet e jurisë së konkursit të manifestimit tradicional letrar “Ora e pavarësisë” – 2023
VENDIN E TRETË JURIA E NDAU PËR TRI POEZI:
Jonuz Bytyçi “Kafshimi i plagës”, Prizren
Sabri Bresa “Rekuiem për Profesorin”, Prizren
Ramadan Haxhiaj “Ëndrrat”, Suharekë
VENDIN E DYTË E NDAU PËR DY POEZI:
Sadete Zeqiri “Të vonuar”, Lipjan
Elvira Zeneli “Grua, e bukura, e shtrenjta grua”, Tiranë
VENDI I PARË
Skënder Berisha “Kalaja e durimit” Prizren
Ndërsa çmimin kryesor të manifestimit “Xhemil Doda”, pë tregim të shkurtër, e ndau për autorin Hajdar Mallakun, për tregimin “Prej rrënjëve deri te pavarësia”.
Mund të jetë një imazh i 5 persona, njerëz në këmbë, pemë dhe ambiente të jashtme

Më Shumë

Nis gjobitja e lokaleve për duhanpirje

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, ka kërkuar dje nga Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë që të merren masa rigoroze kundrejt...

Arrestohet një person i kërkuar në Lubizhdë të Prizrenit

Një person është arrestuar në Lubizhdë të Prizrenit. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës së lëshuar nga gjykata është...

Lajmet e Fundit