7.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Nëntëvjeçari sulmohet për vdekje nga pitbulli

Një nxënës u sulmua për vdekje nga pitbulli i një mikeje të familjes pasi ishte lënë vetëm me të.

Frankie MacRitchie, nëntëvjeçar, pësoi plagë vdekjeprurëse në kokë pasi u sulmua nga bulldogu amerikan në Staffordshire në prill të vitit 2019, ndërsa ishte vetëm me të në një automjet kampingu.

I riu nga Plymouth, kishte qëndruar në një automjet kampingu në Tencreek Holiday Park në Looe, Cornwall me nënën e tij, Tawney Willis, dhe shoqen e saj Sadie Totterdell.

Totterdell e kishte marrë me qira automjetin nga 7 prilli për pushime dhe iu bashkua Frankie dhe Ëillis më 11 prill, tha Gjykata e Koronerit të Cornwall.

Të nesërmen Totterdell solli qenin, të quajtur Winston, në automjet dhe të gjithë dolën në klubin social të parkut para se të ktheheshin rreth mesnatës. Më vonë, shokët u bashkuan me miqtë në një automjet parking të fqinjve për të vazhduar të pinin, duke lënë Frankie me Winston.

Dyshja u dehën dhe Willis gjithashtu pranoi se merrte kokainë. Shoqja Cheryl Crocker tha se Willis u largua nga automjeti disa herë për të kontrolluar djalin e saj dhe ajo dëgjoi britmat herën e parë që nëna u bë e vetëdijshme për tragjedinë, u tha hetimit.

Cheryl tha: “Tawney erdhi duke bërtitur”.

Partneri i saj Jordan Pearce shtoi: “Ne të gjithë ishim ulur në karvanin tonë kur Tawney doli për të kontrolluar dhe unë mund të dëgjoja diçka, kështu që e ndala muzikën dhe nuk dëgjova asgjë. Ne e rivendosëm muzikën dhe dëgjuam një ulërimë dhe ajo fjalë për fjalë hyri nga dera dhe kjo ishte kur e morëm vesh”.

Jordan tha se pas sulmit, Totterdell iku nga parku i karvaneve, duke marrë Winston me të.

Shërbimet e urgjencës u alarmuan pak para orës 5 të mëngjesit më 13 prill pasi Taëney u kthye në karvan dhe pa djalin të shtrirë në dyshemenë e kuzhinës të mbuluar me gjak.

Mjekët tentuan ringjalljen, por Frankie u shpall i vdekur në orën 5.35 të mëngjesit.

Sipas raportimve, Willis dhe Totterdell u ndoqën më vonë dhe u burgosën, shkruan Mirror, transmeton Klankosova.tv.

Më Shumë

Nis heshtja zgjedhore

Me fillim nga ora 07:00 e mëngjesit të ditës së sotme në Kosovë ka nisur heshtja zgjedhore për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Këto janë...

Kosova pëson humbje nga Gjeorgjia. Rifillon ndeshja Shqipëri-Poloni

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll me humbje i ka mbyllur si vendas kualifikueset për Botëror, pasi është mposhtur nga Gjeorgjia me rezultat 1-2. Për mysafirët...

90 vjet nga lindja e shkrimtarit të njohur shqiptar, Dritëro Agolli

Dritëro Agolli lindi më 13 tetor 1931, ishte poet, prozator, publicist dhe politikan shqiptar. Kritik ndaj frymës tradicionaliste dhe patriotizmit retorik, Dritëro Agolli solli në...

Arrestohet një i dyshuar në Prizren, kishte goditur një person me dorezë të armës me gaz

Policia në Prizren ka bërë të ditur se më 20 gusht 2021, në rrugën “Ekrem Rexha” në Prizren, kishte ndodhur një rast lëndim i...

Asnjë i vdekur nga Covid në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se në 24 orët e fundit nuk është raportuar ndonjë rast i vdekjes nga Covid-19. Sipas MSh-së, gjatë...

Ekonomia e Kosovës vazhdon të jetë e ‘varur’ nga paratë e diasporës

Ekonomia vazhdon të jetë e varur nga paratë që diaspora dërgon në Kosovë. Paratë e dërguara dhe ardhja e tyre për pushime në Kosovë,...

Skandali/ Mbi 40 mijë qytetarë kanë marrë përgjigje të gabuar të testit Covid

Zyrtarët britanikë po përballen me pyetje dhe kritika në lidhje me kompaninë e testimit Covid, “Immensa” të lidhur me rezultatet e dyshuara të gabuara...

Krahë për krahë në Betejën e Koshares, kundërshtarë politikë në zgjedhjet e 17 tetorit

Rrustem Berisha, Anton Quni e Xhafer Gashi ishin komandantë të UÇK-së në Betëjën e Koshares, por në kohë paqeje ata synojnë të fitojnë garën...

Haskuka në Reçan: Jemi bërë bashkë për Prizrenin

Kanidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, bashkë me zv.ministrin Almir Veliji, nënkryetaren e Komunës për Komunitete, Memnuna Ajdini, kryetarin e...

Bashkimi ia shkakton humbjen e parë Trepçës

Bashkimi ia ka shkaktuar humbjen e parë kampionale Trepçës, duke i mundur 87:83, në kuadër të xhiros së pestë të Superligës. Skuadra prizrenase e drejtuar...

Kurti i uron ditëlindjen elektoralisht Mytaher Haskukës: 3 x 48=144

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka uruar kryetarin aktual të Prizrenit dhe kandidatin për një mandat tjetër të këtij qyteti, Mytaher Haskukën, në...

Bastisje në Prizren, policia gjen 2 kg drogë

Policia e Kosovës ka kryer një bastisje të premtën në lagjen “Dardania”, në Prizren. Gjatë bastisjes janë gjetur e sekuestruar dy kilogramë drogë, raporton...

Vlora Çitaku në Prizren, kërkon mbështetjen e qytetarëve për Shaqir Totajn

Ish-ambasadorja Vlora Çitaku, deputetja e PDK-së Blerta Deliu – Kodra, Luljeta Veselaj – Guta, anëtare të kryesisë qëndrore të PDK-së të shoqëruara nga bashkëshortja...

Arrestohet një mjek specialist i biokimisë në Prizren, dyshohet se falsifikoi testet për COVID

Një mjek specialist i biokimisë në Prizren është arrestuar të enjten nën dyshimin se në laboratorin e tij biokimik kishte lëshuar teste false për...

Berisha në tubimin përmbyllës: Të gjithë qytetarët janë mishëruar me projektin ‘Shpresë për Prizren’

NISMA Socialdemokrate - Dega në Prizren, në ambientet e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit ka përmbyllur fushatën zgjedhore për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Kandidati për...

Sot ngritje e lehtë e temperaturave, nesër rikthehet sërish shiu

Instituti Hidrometerologjik i Kosovës (IHK) ka bërë të ditur se sot parashihet të mbajë mot kryesisht u vranët dhe me rritje të lehta të...

Lajmet e Fundit