21.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

Neymar pëson dëmtim të rëndë në gju

Aventura e Neymar me Brazilin këtë javë përfundoi me dëmtim pasi ylli i Al Hilal u largua nga fusha kundër Uruguait në lot.

Dëmtimi i 31-vjeçarit ishte goditja e fundit për skuadrën e menaxherit Fernando Diniz pasi ata morën vetëm një pikë nga dy ndeshjet e fundit kualifikuese të Kupës së Botës.

Një barazim 1-1 me Venezuelën krijoi një garë intriguese kundër Uruguait të Marcelo Bielsa, me ish-trajnerin e Leeds United që mbizotëroi 2-0 falë golave të Darwin Nunez dhe Nicolas de la Cruz.

Por përveç humbjes, mbështetësit e Brazilit mund të jenë shqetësuar më shumë për yllin e tyre të larguar nga fusha me një dëmtim në dukje të rëndë në gju.

Të dy grupet e lojtarëve u mblodhën në fushë pasi një sfidë nga golashënuesi De la Cruz e la Neymar-in në tokë, duke shtrënguar menjëherë gjurin e tij.

 

Më pas ai u largua me barelë, duke i mbuluar sytë teksa zbriste në tunel. Mjeku brazilian Rodrigo Lasmar ka dhënë që atëherë një përditësim mbi gjendjen e anësorit, duke përshkruar hapat e ardhshëm për të përcaktuar ashpërsinë e dëmtimit.

“Këto 24 orë do të jenë të rëndësishme për të parë se si do të përgjigjet gjuri, si do të jetë ënjtja”, tha ai.

“Testet imazherike do të përcaktojnë një diagnozë përfundimtare. Është shumë herët për të thënë (nëse është një dëmtim ligament). Le të presim provimet me qetësi, të vlerësojmë me qetësi dhe sapo të kemi një përfundim do t’ju njoftojmë”, shtoi ai.

Neymar u fotografua më vonë duke u larguar nga “Estadio Centenario” me paterica dhe me këmbën e tij të majtë dukshëm me një pamje shqetësuese për mbështetësit.

Ish-fituesi i Champions League bëri kalimin në Ligën Pro Saudite gjatë verës, duke iu bashkuar Al Hilal nga Paris Saint-Germain për 90 milionë euro.

Megjithatë, ish-ylli i Barcelona-s nuk e ka pasur fillimin më të lehtë të jetës në Lindjen e Mesme pasi raportet e akuzuan atë për përfshirje në një përleshje në dhomën e zhveshjes.

Por pavarësisht kritikave ndaj tij, trajneri i Brazilit, Dinaz, nisi një mbrojtje të sulmuesit përpara ndeshjes së tyre kundër Uruguait, duke këmbëngulur se ai është një nga “lojtarët më të mëdhenj në futbollin botëror”.

“Asnjë trajner në botë nuk do të hiqte dorë nga Neymar me urinë që ka dhe dëshirën që ka”, tha Diniz (përmes ESPN).

“Përsëri, (kundër Venezuelës) ai ishte vendimtar, ai dha një asist. Tashmë thashë se Neymar është një nga lojtarët më të mëdhenj në historinë e futbollit brazilian dhe futbollit botëror”.

“Një gjë që vlen të përmendet janë numrat e Neymar, ai është i pari pothuajse në të gjitha aspektet e rëndësishme për një sulmues”, tha Diniz. “Së pari në gola, asistime, pjesëmarrje në gola, driblim… numrat shpjegojnë pse ai është këtu”. Albanian Post

Më Shumë

Përfunduan punimet në asfaltimin e rrugëve në fshatrat Zym dhe Karashëngjergj të Hasit

Kanë përfunduar punimet në asfaltimin e rrugëve në fshatrat Zym dhe Karashëngjergj të Hasit. Komuna e Prizrenit ka njoftuar se në kuadër të mirëmbajtjes së...

Pak fllad, IHMK del me një lajm të mirë për temperaturat

Gjatë javës së ardhshme në Kosovë do të mbajë mot me diell, ku nga mesi i javës temperaturat do të bien deri në 26...

Lajmet e Fundit