17.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Nga 21 padi asnjë kallëzim penal për Prevallën

Prevalla7-12Për asnjë nga 21 paditë e ngritura nga Ministria e Mjedisit për Prevallën nuk është ngritur ndonjë kallëzim penal. Prokuroria Themelore në Prizren u ka dhënë prioritet lëndëve të tjera, duke mos nxjerrë asnjë vendim që t’ i dërgojë në gjykim ata që e degraduan këtë zonë turistike.

Ministria e Mjedisit dhe Prokuroria po ia hedhin fajin njëra-tjetrës për neglizhencë në shqyrtimin e këtyre lëndëve, raporton KTV. Prokuroria e Prizrenit pavarësisht shumë punëve, arsyetohet se tashmë gjysma e padive janë shqyrtuar, duke i intervistuar të dyshuarit që kanë shkelur ligjin.

Prokurori Admir Shala çuditet se si Ministria u hedh akuza për neglizhencë të punës, ngase sipas tij, vetë Ministria shumicën e padive i ka dërguar në Prokurori me të dhëna të mangëta. Nga ana tjetër, Komuna e Prizrenit, të cilës Ministria ia mori të gjitha kompetencat për Prevallën, e quan të pakuptimtë një gjë të tillë. Pesë muaj më parë u mor vendimi nga ministri Dardan Gashi për ndërprerjen e të gjitha aktiviteteve ndërtimore në zonën e Prevallës.

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të vendit ku terroristët serbë u përgatitën për sulmin në Banjskë.   Ai gjithashtu ka prezantuar edhe momentin...

Kurti paralajmëron Vuçiqin: Lufta kundër terrorit sponzoruar nga Serbia vazhdon, do përfundojë doemos me fitoren e Kosovës

Kryeministri i vendit, Albin Kurti e ka paralajmëruar Serbinë e Aleksandar Vuçiqit se lufta e krimit dhe terrorit të sponzorizuar nga Beogradi zyrtar, do...

Lajmet e Fundit