11 C
Prizren
E shtunë, 8 Maj, 2021

Një ëndërr e lënë përgjysmë

Edhe gjashtë muaj e ndanin nga dita që në vogëli e kishte ëndërruar kaq shumë. “Çdo gjë ishte gati”, kujton Genta Lala, “fustani, ftesat, lokali ku do të mblidheshim e do të festonim ditën tonë”.

Por ëndrra mbeti përgjysmë. Jo vetëm për Lala-n, por miliona çifte u detyruan të ndryshonin mënyrën e jetesës. Zymtësi dhe shpresa të thyera. Plane të dështuara…!

“Ishte diçka që ndodhi kaq papritur. Kur ra murtaja e madhe e njerëzimit, pandemia e 2020-ës, nuk e di”, rrëfen 26-vjeçarja për Albaninan Post (AP) “m’u duk sikur e gjithë bota m’u shemb para syve. Të kushtëzuar nga masat e ndërmarra nga shteti, së bashku me partnerin tim, anuluam çdo plan që kishim planifikuar. Një ëndërr e lënë përgjysmë, do të thosha”.

Kurorëzimi me partnerin e zemrës shënjon një ndër ngjarjet më të rëndësishme për të gjithë. Kufizimi i masave nga pandemia, nuk lejonte grumbullimin e njerëzve në një ambient të mbyllur.

Lala tregon se “kishim thuajse një vit që thurnim ëndrra për dasmën tonë. Kishim organizuar çdo gjë në detaje, ftuam gjithë njerëzit tanë të dashur. Kisha zgjedhur edhe fustanin e nusërisë. Por pandemia na detyroi të anulonin gjithçka. Ishte thjesht e tmerrshme për ne”.

Nga ana tjetër, edhe kompanitë, të cilat merren me organizimet e dasmave dhe shitjen e fustaneve të nusërisë u ndeshën me kriza ekonomike.

Majlinda Kokaj, e cila ka ekskluzivitetin e markës prestigjioze Tina Valerdi, shprehet për AP-në se pandemia ka ndikuar shumë në biznesin e saj.

“Pandemia ndikoi shumë në sektorin e dasmave. Megjithatë, shumë nuse u detyruan t’i përshtaten situatës, duke organizuar ceremoni të vogla familjare dhe sete fotografike. Nuset shqiptare preferojnë të marrin fustanet me qira, ndaj kompania jonë u ndesh me një ulje të ndjeshme të kërkesës për fustane nusërie”.

Edhe për kompaninë “Zahar Event”, pandemia solli një ulje të ndjeshme të kërkesës për fustane nusërie dhe organizim dasmash.

Anjeza Brataj, menaxhere e kësaj kompanie, na flet pak edhe për tendencat e fundit të fustaneve të nusërisë për këtë vit.

“Blerja e fustanit të nusërisë konsiston në një kujtim që do të zgjasë përgjithmonë, duke marrë me vete të gjitha momentet më të bukura të ditës suaj më të rëndësishme e duke i ruajtur ato në një objekt që nuk do të zhvlerësohet asnjëherë, në fustanin e bardhë. Fustane me linja të pastra pa zbukurime. Mëngë voluminoze, shpatulla jashtë, ekspozimi i këmbëve, janë disa nga trendet e këtij viti”.

Ndërsa të gjitha nuset e saj kanë shtyrë dasmat e tyre, stilistja e kompanisë “Zahar Event” nuk shqetësohet vetëm për vitin 2020, por edhe për vitin që do të vijë.

“Nëse nuk kanë më të njëjtat burime ekonomike që kishin kur vendosën të martohen, ata do të sjellin një arsye tjetër. Dasmat mund të shtyhen sërish”, thotë ajo.

E gjithë kjo ka sjellë që 50% e rezervimeve për dasmat të shtyhen për verën e vitit 2022-in.

Albanianpost.com

Më Shumë

Një i mitur në Suharekë rrokulliset me veturë, merr lëndime trupore

Një i mitur është rrokullisur me veturë dhe si pasojë ka marrë lëndime trupore. Po ashtu është lënduar edhe pasagjeri që ishte me të,...

SBASHK do t’i drejtohet gjykatës, kërkon pagesën e shtesave për mësimdhënësit

Sindikata e Bashkuar e Arsimit së shpejti do t’i drejtohet gjykatës për pagesën e shtesave të dala nga një vendim i nxjerr nga qeveria...

Reagon Ponte Prizreni, tregon versionin e tyre të ngjarjes: Akuzon Berishën dhe gjyqtarët për ndërprerjen e ndeshjes

Ponte Prizreni ka dalë me komunikatë pas ndërprerjes së ndeshjes ndaj Pejës, që ishte e fundit e gjysmëfinales në Superligën e Kosovës në basketboll. Klubi...

Inter me 5 gola në festën e titullit kampion

Inter e ka festuar në mënyrën më të mirë të mundshme titullin kampion. Pas festës së tifozëve para stadiumit “San Siro”, ka nisur goleada...

Prizrenasja shtatzënë që raportoi dhunimin në motel po jetonte aty me burrin – i dyshuar pronari

Më 3 maj, një grua nga Prizreni bashkë me burrin e saj shkuan në polici për të raportuar një rast dhunimi seksual. 35-vjeçarja ka...

Aksident në fshatin Lubizhdë të Prizrenit, ka të lënduar

Një aksident trafiku ka ndodhur në fshatn Lubizhdë të Prizrenit. Në këtë aksident janë përfshirë tri automjete, ku janë lënduar tre persona, raporton PrizrenPress Sipas Policisë...

Pavarësisht pandemisë Covid-19, në Kosovë rritet kërkesa për kredi për blerjen e shtëpive

Lehtësimi i masave kufizuese nga pandemia COVID-19, dërgesat dhe vizitat e diasporës në Kosovës, si dhe ri aktivizimi deri në një masë i aktivitetit...

Kërcënon me jetë familjarët e tij në Prizren, prangoset

Në rrugën “Qazim Berisha” të Prizrenit Policia ka arrestuar dje një të dyshuar për dhunë në familje. I dyshuari kishte kërcënuar me jetë dhe kishte...

Trajneri i Ponte Prizrenit: Në emër të klubit shpreh keqardhje për dhunën

Trajneri i Ponte Prizrenit, Arbnor Rifati, ka dënuar dhunën që ndodhi sot në përballje me Pejën. “Në emër të klubit Ponte Prizreni  shpreh keqardhje për...

Muharremaj angazhohet në mbjelljen e luleve në qytetin e Suharekës

Kreu i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj ka njoftuar përmes një postimi në facebook se ka kontribuar në mbjelljen e luleve në qytet. Muharremaj poashtu...

Mbulohet Duda Balje: Allahu ua shpërbleftë mundimet

Deputetja e Unionit Socialdemokrat, Duda Balje, ka publikuar disa fotografi me mbulesë. Balje në profilin e saj në Instagram, ka publikuar dy fotografi ku shihet...

Kishte marrë të dyja dozat e vaksinës Pfizer, gruaja infektohet me Covid dhe humb jetën

Një grua në Nabraska, edhe pse kishte marrë të dyja dozat e vaksinës kundër COVID-19, ka humbur jetën nga Covid Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve...

Sot mblidhet për herë të parë Kuvendi i Shqipërisë pas zgjedhjeve të 25 prillit

Duke filluar nga ora 10:00, sot do të mblidhet Kuvendi i Shqipërisë, hera e parë kjo pas zgjedhjeve të 25 prillit. Seanca do të nisë...

KOK-u dënon dhunën e shfaqur në basketboll ndërmjet Ponte Prizrenit dhe Pejës

Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) ka ndjekur me shqetësim të madh dhunën në ndeshjen e basketbollit ndërmjet Ponte Prizrenit dhe Pejës, e vlefshme për...

Andy Ruiz rikthehet te fitorja

Andy Ruiz dhe Chris Arreola janë ndeshur mbrëmë në kuadër të kategorisë “Heavyweight”. Ruiz u rikthye te fitorja pas humbjes nga Anthony Joshua për ta...

Aksident me fatalitet në Malishevë: Vdes një person pasi u godit nga vetura

Një aksident ka ndodhur në fshatin Balincë të Malishevës nga ku ka mbetur i vdekur një person. Vetura ka shkelur këmbësorin pak pasi ky i...

Lajmet e Fundit