15.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

Njëmbëdhjetë propozimet e Kujtimit

Deputeti i PDK-sw,  Kujtim Gashi në Komisionin për Buxhet dhe Transfere, ka propozuar njëmbëdhjetë amandamente për plotësim-ndryshimin e Ligjit Nr. 07/L-001 mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2020.

Njoftimi i plotë

Të dashur qytetarë,

Në Komisionin për Buxhet dhe Transfere, kam propozuar njëmbëdhjetë amandamente për plotësim-ndryshimin e Ligjit Nr. 07/L-001 mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2020.

Amandamentet e propozuara janë:

1. Muzeu i gjenocidit në Prishtinë,
2. Qendra Historike e Prizrenit,
3. Rehabilitimi i rrugës rajonale Zhur-Dragash,
4. Palestra Sportive në Shtime,
5. Qendra Kulturore në Pagarushë,
6. Rivitalizimi i Rrugës ‘Marin Barleti’,
7. Arkivi i qytetit në Shtime,
8. Shtëpia e Kulturës në Bellanicë të Malishevës,
9. Kulla e familjes Fanaj në Vërmicë,
10. Shtëpi Muze ‘Fadil Vata’ në Sallagrazhdë të Suharekës,
11. Restaurimi i Kullës ‘Ramë Bllaca’ në Bllacë të Suharekës.

Përkundër faktit se shumica e organizatave buxhetore kanë pësuar shkurtime buxhetore si pasojë e pandemisë, dhe prioriteteve tjera të Qeverisë së Republikës së Kosovës, megjithatë, deputetët e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, përmes amandamenteve kanë propozuar në rishikimin e buxhetit për 2020, shumicën e projekteve si: Qendrat inovative dhe pishinat gjysëm olimpike në Ferizaj, Drenas dhe Malishevë, projektet kulturore dhe sportive në Kaqanik, Prishtinë, Prizren, Pejë, Gjilan, Mitrovicë, Gjakovë, Podujevë e Skenderaj, projektet sportive në Krushë të Madhe, Ratkoc, Rahovec, Deçan e Istog, projekte të rëndësishme në fushën e shëndetësisë, arsimit, shkencës, teknologjisë, ambientit, infrastrukturës tokësore dhe nëntokësore, në drejtësi dhe siguri, por edhe në fushat dhe sektorët tjerë, veçanërisht, projektet të cilat do ta ndihmojnë vendin tonë në përballje me Covid-19.

Më Shumë

Hajnat vjedhin stoli ari në Prizren

Hajnat kanë arritur të vjedhin të gjitha stolitë në një  shtëpi në rrugën  "Haxhi Krasniqi” në Prizren. Ata kanë depërtuar me forcë brenda shtëpisë, duke...

Haaland paralajmëron Interin: City me bleu për tripletën

Erling Haaland e ka shijuar në maksimum sezonin e parë në Angli, dhe këtë e dëshmojnë numrat e tij. Haaland, ka pasur një sezon të...

Lajmet e Fundit