22.8 C
Prizren
E enjte, 18 Korrik, 2024

“Nuk kemi asnjë vështirësi”/ Erdogan: Përjashtojmë çdo marrëveshje për huamarrje

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdo?an, ka njoftuar ndërtimin e dy spitaleve të reja në Stamboll me gjithsej 350 shtretër për të trajtuar pacientët e prekur nga koronavirusi i ri (COVID-19), raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas presidentit turk, ndërtimi i njërit nga spitalet, gjegjësisht ai në Ba?ak?ehir të Stambollit, do të përfundojë më 15 maj.

“Turqia po bën përparim të konsiderueshëm në marrjen nën kontroll të shpërthimit të koronavirusit”, tha presidenti turk.

Presidenti Erdo?an përjashtoi çfarëdo marrëveshje për huamarrje nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) gjatë pandemisë së koronavirusit.

“Turqia nuk përballet me vështirësi gjatë furnizimit të popullit të saj me materiale personale shëndetesore”, tha Erdo?an.

Ai po ashtu njoftoi se vendi i tij do të vazhdojë me orën policore edhe gjatë kësaj fundjave, gjegjësisht më 18 dhe 19 prill.

Më Shumë

Dragash: Djali arrestohet pas sulmit ndaj nënës së tij

Në fshatin Restelicë të Dragashit, një grua është sulmuar fizikisht dhe kërcënuar nga djali i saj, 44-vjeçar, me të cilin kishte pasur konflikte të...

Fluks i madh në rrugët e Shqipërisë, kosovarët ia mësyjnë bregdetit

Në pikun e sezonit turistik, me fluksin e lartë të pushuesve disa rrugë kryesore në Shqipëri mbeten problematike, konkretisht gjatë fundjavës. ABC News Albania, raporton...

Lajmet e Fundit