2.8 C
Prizren
E martë, 26 Tetor, 2021

Nusja gjermane e ISIS-it që e la pesëvjeçaren të vdiste nga etja, dënohet me 10 vjet burgim

Një nuse gjermane e ISIS-it u dënua me 10 vjet burgim nga një gjykatë e Mynihut për krimin se la një vajzë pesëvjeçare të vdiste nga etja në diell.

Jennifer Wenisch, 30 vjeç, nga Lohne, u shpall fajtore për ‘dy krime kundër njerëzimit në formën e skllavërisë’, si dhe për ndihmën dhe nxitjen për vrasjen e vajzës dhe për të qenë anëtare e një organizate terroriste.

Wenisch u konvertua në Islam në vitin 2013 dhe shkoi në Irak për t’iu bashkuar Shtetit Islamik, ku ajo dhe bashkëshorti i saj ‘blenë’ një grua dhe një fëmijë yazidi si skllevër shtëpie, sipas gjykatës.

“Pasi vajza u sëmur dhe lau dyshekun e saj, burri i të akuzuarit e lidhi me zinxhirë jashtë si ndëshkim dhe e la fëmijën të vdiste nga etja në vapë”, thanë prokurorët gjatë gjyqit.

“E akuzuara e lejoi burrin e saj ta bënte këtë dhe nuk bëri asgjë për ta shpëtuar vajzën”.

Dënimi i saj, i dhënë nga Gjykata e Lartë Rajonale në Mynih, është kulmi i asaj që mendohet të jetë një nga dënimet e para kudo në botë në lidhje me persekutimin e komunitetit jazidi nga grupi i Shtetit Islamik.

Kryetari i trupit gjykues Reinhold Baier i dha verdiktin Wenisch dje, pasi deklaroi se fëmija ishte ‘i pambrojtur dhe i pafuqishëm i ekspozuar ndaj situatës’ dhe se Wenisch ‘duhej të llogariste që në fillim se fëmija, i cili ishte lidhur në vapën e dielli, rrezikonte të vdiste’.

Bashkëshorti i Wenisch, Taha al-Jumailly, po përballet gjithashtu me gjyq në procedura të veçanta në Frankfurt, ku vendimi do të jepet në fund të nëntorit.

Kur u pyet gjatë gjyqit për dështimin e saj për të shpëtuar vajzën, Wenisch tha se kishte ‘frikë’ se burri i saj ‘do ta shtynte ose do ta mbyllte’.

E identifikuar vetëm me emrin e saj të parë Nora, nëna e vajzës yazidi ka dëshmuar vazhdimisht si në Mynih ashtu edhe në Frankfurt për mundimin që dyshohet se i është bërë fëmijës së saj.

Mbrojtja kishte pretenduar se dëshmia e nënës është e pabesueshme dhe tha se nuk kishte prova që vajza, e cila u dërgua në spital pas incidentit, në të vërtetë vdiq, transmeton Klankosova.tv.

Më Shumë

FSK shpall konkursin për pranimin e 840 ushtarëve të rinj

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka bërë se është shpallur konkursi për pranimin e 840 ushtarëve të rinj të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Mehaj...

Veprimi i Icardit duket se vulos gjithçka, merr fund lidhja me Wanda Naran (FOTOT)

Marrëdhënia e trazuar e Mauro Icardit me Wanda Naran, ka marrë një tjetër kthesë, pasi sulmuesi i PSG-së postoi një mesazh të ri që...

Dënohet me vdekje infermieri i cili vrau 4 pacientë duke i injektuar ajër në vena

Një infermier në Texas, SHBA është shpallur sot fajtor për vrasjen e katër pacientëve që humbën jetën pasi u injektoi ajër pas operacioneve në...

Haskuka: Prizreni nuk ka kohë për të humbur që t’i rikthejë të korruptuarit e zhvatësit

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka zhvilluar një takim mobilizues me kandidatët e tij, për Kuvendin Komunal. Ai, në këtë...

Shqiptohen 487 tiketa trafiku gjatë fundjavës në Prizren

Me qëllim të zbatimit dhe mbajtjes së sigurisë në komunikacionin rrugorë, njësitë e policisë nga komunikacionit rrugor dhe njësitë tjera kanë realizuar aktivitetin në...

Në 24 orët e fundit janë shqiptuar mbi 1000 tiketa trafiku

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1030 tiketa trafiku. Sipas Raportit të Policisë gjatë kësaj periudhe janë shkaktuar 29 aksidente me...

Totaj për koalicionet: Shumë shpejt do t’i nisim bisedimet me partitë, s’kemi kufizime për askënd

Pas rezultatit të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit është kuptuar se edhe Komuna e Prizrenit ka shkuar në balotazh. Lëvizja Vetëvendosje me Partinë Demokratike...

140 vjet nga lindja e Picassos

Pablo Picasso u lind më 25 tetor 1881 në Málaga të Spanjës. Ai ishte piktor, skulptor, punues qeramike, projektues grafik, poet dhe dramaturg, publicist...

Prizren/ Thirrje për mbështetje financiare për prindërit me fëmijë të porsalindur

Komuna e Prizrenit ka hapur thirrje publike për aplikim për mbështetje financiare për të gjithë prindërit, banorë të komunës së Prizrenit, të cilët kanë...

Trajneri i Malishevës, Thaqi: Mungesat dhe gjykimi i dobët në penalizuan

Malisheva ka pësuar humbje në shtëpi ndaj Ulpianës, duke rrëshqitur drejt pjesës së poshtme të renditjes. Trajneri Arsim Thaqi ka thënë se mungesat e shumta...

Vendoset për rinumërimin e 8 vendvotimeve për kryetar dhe 35 për kuvende komunale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur për rinumërimin e 43 vendvotimeve të Zgjedhjeve Lokale 2021, të cilat u takojnë komunave të ndryshme. 8 vendvotime u...

Këshilltari i Trump mund të burgoset

Steve Bannon, ish-këshilltar i Donald Trump gjatë mandatit të tij katër vjeçar në krye të Shtëpisë së Bardhë, mund të përfundojë në burg mbi...

Totaj paralajmëron koalicione për balotazh në Prizren

Gara për kryetar të Prizrenit, konsiderohet si ndër garat më të rëndësishme në zgjedhjet komunale në Kosovës. Edhe pse më 17 tetor, Mytaher Haskuka...

Më shumë se 5 muaj nga ngritja e aktakuzës për mos deklarim të pasurisë, ende nuk dihet se kur do të mbahet shqyrtimi fillestar

Prokuroria Themelore në Prizren, më 28 prill 2021, ka ngritur aktakuzë ndaj të pandehurës C.Z asambliste në Asamblenë Komunale në Prizren, për veprën penale...

Gjermania vazhdon të përballet me mungesë të fuqisë punëtore

Gjermania vazhdon të përballet me mungesë të fuqisë punëtore Lajme Gazeta Express 24/10/2021 14:21 Jo vetëm lënda e parë, por edhe mungesa e forcës punëtore të kualifikuar në...

Kosova e 113-ta në renditjen e FIFA-s

Kosova e ka pësuar rënien më të madhe në renditjen e FIFA-s. Vendi ynë renditet i 113-ti sipas renditjes së re të publikuar nga shtëpia...

Lajmet e Fundit