5.8 C
Prizren
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Nusja gjermane e ISIS-it që e la pesëvjeçaren të vdiste nga etja, dënohet me 10 vjet burgim

Një nuse gjermane e ISIS-it u dënua me 10 vjet burgim nga një gjykatë e Mynihut për krimin se la një vajzë pesëvjeçare të vdiste nga etja në diell.

Jennifer Wenisch, 30 vjeç, nga Lohne, u shpall fajtore për ‘dy krime kundër njerëzimit në formën e skllavërisë’, si dhe për ndihmën dhe nxitjen për vrasjen e vajzës dhe për të qenë anëtare e një organizate terroriste.

Wenisch u konvertua në Islam në vitin 2013 dhe shkoi në Irak për t’iu bashkuar Shtetit Islamik, ku ajo dhe bashkëshorti i saj ‘blenë’ një grua dhe një fëmijë yazidi si skllevër shtëpie, sipas gjykatës.

“Pasi vajza u sëmur dhe lau dyshekun e saj, burri i të akuzuarit e lidhi me zinxhirë jashtë si ndëshkim dhe e la fëmijën të vdiste nga etja në vapë”, thanë prokurorët gjatë gjyqit.

“E akuzuara e lejoi burrin e saj ta bënte këtë dhe nuk bëri asgjë për ta shpëtuar vajzën”.

Dënimi i saj, i dhënë nga Gjykata e Lartë Rajonale në Mynih, është kulmi i asaj që mendohet të jetë një nga dënimet e para kudo në botë në lidhje me persekutimin e komunitetit jazidi nga grupi i Shtetit Islamik.

Kryetari i trupit gjykues Reinhold Baier i dha verdiktin Wenisch dje, pasi deklaroi se fëmija ishte ‘i pambrojtur dhe i pafuqishëm i ekspozuar ndaj situatës’ dhe se Wenisch ‘duhej të llogariste që në fillim se fëmija, i cili ishte lidhur në vapën e dielli, rrezikonte të vdiste’.

Bashkëshorti i Wenisch, Taha al-Jumailly, po përballet gjithashtu me gjyq në procedura të veçanta në Frankfurt, ku vendimi do të jepet në fund të nëntorit.

Kur u pyet gjatë gjyqit për dështimin e saj për të shpëtuar vajzën, Wenisch tha se kishte ‘frikë’ se burri i saj ‘do ta shtynte ose do ta mbyllte’.

E identifikuar vetëm me emrin e saj të parë Nora, nëna e vajzës yazidi ka dëshmuar vazhdimisht si në Mynih ashtu edhe në Frankfurt për mundimin që dyshohet se i është bërë fëmijës së saj.

Mbrojtja kishte pretenduar se dëshmia e nënës është e pabesueshme dhe tha se nuk kishte prova që vajza, e cila u dërgua në spital pas incidentit, në të vërtetë vdiq, transmeton Klankosova.tv.

Më Shumë

Pranvera e vështirë

Qazim Thaçi Katër  dekadat e  fundit Kosovën e kanë përcjellë me  ritme të ndryshme  dhe etapa zhvillimore me plotë krajata, dhembje e histori  të dhembshme,...

33 vjet nga vendimi për Aksionin e Pajtimit të Gjaqeve

33 vjet më parë Myrvete Dreshaj, Have Shala, Adem Grabovci dhe Brahim Dreshaj dhe Lulëzim Etemaj e kishin marrë vendimin për të filluar Aksionin...

Lajmet e Fundit