6.8 C
Prizren
E diel, 21 Prill, 2024

Obama: Të rishikohet armatosja e policisë

ShBA-Protesta ne FurgosonPresidenti Barack Obama –në përgjigje të disa ditëve me dhunë racore në Ferguson, të shtetit Missouri –ka urdhëruar të rishikohen praktikat e qeverisë për pajisjen me armatime të policisë shtetërore dhe asaj lokale.

Zyrtarë të lartë të administratës thanë të shtunën, se Shtëpia e Bardhë do të rishikojë, në se qeveria duhet të vazhdojë t’u japë pajisje të tilla dhe se si disa nga pajisjet, si armët automatike dhe automjetet e blinduara dislokohen nga agjencitë lokale, raporton VOA.

Fotografitë dhe videot ku paraqiteshin policët me automjete të blinduara dhe me pajisje ushtarake, në përgjigje të protestuesve në Ferguson, i kanë alarmuar shumë shtetas amerikanë dhe disa nga ligjvënësit.

Zyrtarët thonë se Presidenti kërkon të dijë në se grantet federale që lejojnë transferimin e këtyre armatimeve të rënda janë të përshtatshme dhe në se policia lokale është e stërvitur siç duhet për përdorimin e tyre.

Zyrtarët thanë gjithashtu, se rishikimi i këryre armatimeve të policisë do të realizohet në koordinim të ngushtë me Kongresin.

Më Shumë

Vdes aktorja shqiptare, Shirine Morina

Ka vdekur aktorja e njohur e skenës artistike të Kosovës, Shirine Morina. Vdekjen e saj e bëri të ditur, deputeti i Vetëvendosjes, Mefail Bajqinovci. Ai thotë...

Policia në Suharekë konfiskon dy armë zjarri

Në 24 orët e  fundit, policia në Suharekë ka konfiskuar dy armë zjarri.     Siç bëhet e ditur, në rastin e parë, gjatë  kontrollit në automjetin...

Lajmet e Fundit