14.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

Opozita në Malishevë bojkoton sërish Kuvendin

MalishevaPartitë opozitare, LDK dhe PDK,  kanë braktisë sërish punimet e Kuvendit Komunal në Malishevë. Në mungesë të kuorumit Kuvendi  është detyruar t’i ndërpresë punimet, në të cilën ishte paraparë të zgjidhet Kryesuesi i Kuvendit.

Januz Kastrati nga LDK-ja tha se seanca është thirrur në kundërshtim me ligjin.

“Mbledhja është thirrë në kundërshtim me ligjin dhe tendenca është të vazhdohet edhe me ata 2 delegatë që nuk janë deklaruar nëse duan të jenë shërbyes civilë apo anëtarë të KK-së dhe këto se lejojnë vazhdimin e mbledhjes”.

Kastrati ka komentuar edhe deklaratën e kryetarit të Komunës, Ragip Begajt për mundësin e shkuarjes në zgjedhje të reja për asambleistë në Malishevë.
“Malisheva nuk e ka atë lluks që të shkoj çdo 2-3 muaj në zgjedhje. Kjo tregon se IQM nuk po e respekton vullnetin e qytetarëve”.

“Ne nuk po themi që kryetari s’ka të drejtë të formojë ekzekutivin por opozita nuk ka obligim me ia ba kuorumin partisë fituese e ajo me lujt si të dojë pastaj”.

Enver Hoti, përfaqësuesi kryesor dhe kandidati i IQM-së për kryesues të KK-së , i është kundërpërgjigjur Januz Kastrati i  LDK-së.

“Falemenderit Jonuz për ofertën për bashkqeverisje.Ishte interesante oferta e juaj por mbetet vetëm ofertë dhe ne nuk e pranojmë atë”, tha  Hoti.

“Sikur me ligj të parashihej nënshtrimi i vullnetit të votës së KK-së gjatë formimit të qeverisë do ta bënim këtë, por pasi kjo nuk parashihet kërkojë që të ia japim shancën kryetarit për formimin e qeverisë dhe në do të ua ofrojmë kushtet opizitës për monitorimin e punës së qeverisë”.

Adem Berisha nga PDK-ja  ka thënë se edhe subjakti i tij politik nuk e ndryshon qëndrimin e shperhur më herët.
“Për të menaxhuar me sukses është një metodë strategjike e cila kërkon formulë për zgjidhjen e problemeve dhe formula e strategjia është në dorën e subjektit shumicë”, tha Berisha. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Shfaqja “Shpresa e Presa” vjen premierë në teatrin “Bekim Fehmiu” si nder për kontributin e autorit Rifat Kukaj

Me regji të Zana Durakut, po vjen shfaqja teatrale për fëmijë e titulluar “Shpresa e Presa” e autorit Rifat Kukaj, përcjell KultPlus.  Ngjarja do të...

Trotuarët me kalldrëm në Prizren: Një hap drejt identitetit autentik të qytetit

Po vazhdojnë punimet në shtrimin e trotuareve me kalldrëm në pjesën e vjetër të qytetit të Prizrenit. https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/ “Me një histori të pasur, Prizreni po e...

Lajmet e Fundit