20.8 C
Prizren
E hënë, 20 Maj, 2024

“Oppenheimer” ndez polemika në Japoni

Filmi “Oppenheimer” ka gjeneruar reagime në Japoni, sepse ajo që kritikët argumentojnë është dështimi i tij për t’u përballur plotësisht me realitetin shkatërrues të sulmeve në Hiroshima dhe Nagasaki, dhe lartësimin e “babait të bombës atomike”.

Ndërsa filmi portretizon fajin e J. Robert Oppenheimer për krijimin e armës, ai nuk tregon në të vërtetë “çfarë ndodhi nën renë e kërpudhave”, tregon për Axios, Keiko Tsuyama, një ish-shkrimtar i stafit për Kyoto News. i cili mbuloi pasojat e bombardimeve në Nagasaki.

Ka qenë gjithashtu shumë e pakëndshme për disa japonezë dhe amerikano-japonezë të shohin zhvillimin e armëve që vranë mbi 200 mijë njerëz në vitin 1945 duke u bërë pjesë e një fenomeni të pop-kulturës.

Warner Brothers kërkoi falje për përdorimin e memeve “Barbenheimer” të krijuara nga fansat – duke luajtur me faktin se “Barbie” dhe Oppenheimer debutuan në SHBA për audiencë të madhe në të njëjtën fundjavë.

“Nuk është vetëm historia… Ka shumë viktima të bombardimeve dhe testimeve të [bombave] që janë ende gjallë dhe po përballen me pasojat”, thotë Nina Wallace, një menaxhere mediash dhe informimi në Densho, një organizatë që dokumenton përvojat gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Bomba krijoi një brez “hibakusha” ose njerëz që vuajtën si pasojë e shpërthimit.

Shumë janë ende duke u përballur me kostot e sulmeve sot, duke përfshirë Miyamoto-n.

“Unë jam disi kundër përdorimit të termit ‘të mbijetuar’ sepse nuk e di nëse ke mbijetuar vërtet”, thotë ajo.

Gjyshi i saj vdiq dy javë pas sulmit në Hiroshima nga sëmundja akute e rrezatimit, ndërsa nëna e saj, e cila ishte gjashtë vjeç gjatë bombardimeve – vdiq dekada më vonë nga kanceri./albanianpost

Më Shumë

27-vjeçari nga Kosova përplas për vdekje këmbësorin në Rrugën e Kombit

Një shofer nga Kosova ra në prangat e policisë në Kukës pasi përplasi për vdekje një person. Burime zyrtare të policisë bëjnë të ditur...

Ramadani: Isha në rrezik për jetë, më trajtuan si fëmija i presidentit

Ylber Ramadani e kaloi një rrezik të madh për jetën disa javë më parë. Mesfushori i Lecces u përball me një problem shumë të...

Lajmet e Fundit