24.8 C
Prizren
E enjte, 18 Gusht, 2022

OVL e UÇK-së shkojnë në takim me kryeministrin Kurti

(E plotësuar: Ora: 9:20) Përfaqësuesit e Organizatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës sapo kanë arritur në objektin e Qeverisë për tu takuar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti pas ftesës që ky i fundit u ka bërë dje.

Qëllimi i këtij takimi është diskutimi lidhur me pakënaqësitë e tyre për mos përfshirje të veteranëve në Ligjin për pagën minimale.

Përveç ushtruesit të detyrës së kryetarit të OVL-së, Faton Kliniku ishte edhe Xhavit Jashari e të tjerë.

Veteranët e UÇK-së sot në takim me kryeministrin Kurti

Drejtues të Organizatës së Veteranëve të UÇK-së, takohen sot me kryeministrin Albin Kurti.

Është ky i fundit ai që do t’i presë drejtuesit e tri organizatave të dala nga lufta.

Temë diskutimi është gjetja e një zgjidhjeje për projektligjin për pagën minimale, që është votuar në parim, dy ditë më parë nga Kuvendi.

Veteranët kundërshtojnë mospërfshirjen e këtyre kategorive në këtë projektligj.

Madje ata kanë protestuar dy herë brenda dhjetë ditësh.

E fundit ishte dje, kur me përkrahjen edhe të partive opozitare, PDK e AAK, ata arritën të bllokojnë edhe seancën e Kuvendit të Kosovës.

Në takim, kryeministri Kurti do t’i presë veteranët, i shoqëruar nga ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati dhe disa zyrtarë të tjerë.

Takimi është parashikuar të mbahet në orën 9:00.RTK

Më Shumë

Vetëm 41 vjeç, ndahet nga jeta papritur këngëtari i njohur

Ka vdekur në moshën 41-vjeçare këngëtari dhe aktori Darius Campbell Danesh, i cili u bë i famshëm në shfaqjet e talenteve të ITV Popstars...

Dy të vdekur e 783 raste të reja me Covid në 24 orët e fundit

Dy raste të vdekjes dhe 783 raste të reja me Covid janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Këto raste janë konfirmuar pas...

Lajmet e Fundit