11.8 C
Prizren
E hënë, 29 Maj, 2023

Pa president për një votë

Dy herë ka pasur tentativë të shtunën që Kosova të bëhej me president. Kuvendit iu prezantuan dy kandidatura për president, Vjosa Osmani dhe Nasuf Bejta. Në herën e parë votuan 78 deputetë. Pas një procesi të shkurtër u vendos për përsëritje të këtij rundi. Në përsëritje morën pjesë 79 deputetë. Të dielën është tentimi i radhës në pritje të një vote vendimtare

Mungesa e një vote në procesin e zgjedhjes së presidentit ka shkaktuar dramën e radhës. Saktësisht 79 deputetë votuan në rundin e parë për zgjedhjen e presidentit të ri të Kosovës, edhe pse në sallë ishin 82 deputetë të pranishëm. Duke mos u përmbushur kushti që për zgjedhjen e presidentit të votojnë të paktën 80 deputetë, Kuvendi ka shtyrë procesin. Ka njoftuar seancë për të dielën.

Dy herë ka pasur tentativë të shtunën që Kosova të bëhej me president. Kuvendit iu prezantuan dy kandidatura për president, Vjosa Osmani dhe Nasuf Bejta. Në herën e parë votuan 78 deputetë. Pas një procesi të shkurtër, u vendos për përsëritje të këtij rundi. Në përsëritje morën pjesë 79 deputetë. Ishte deputetja Valentina Bunjaku-Rexhepi e LDK-së që nuk kishte marrë pjesë në votim në rundin e parë, e që votoi në përsëritje. Në pamundësi që të sigurohet vota e 80-të për të përmbushur kuorumin, kryeparlamentari Glauk Konjufca në mbrëmje vonë, pas një pauze të gjatë, njoftoi deputetët se seanca është ndërprerë dhe do të vazhdojë të dielën prej orës 17:00.

Në asnjërin nga tentimet, Lëvizja Vetëvendosje dhe lista “Guxo” nuk arritën të marrin ndonjërën nga votat e tre deputetëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës që nuk iu përmbajtën zotimit të Kryesisë së partisë se do t’ia mundësojnë kuorumin për presidente ish-nënkryetares së kësaj partie. Deputetët Agim Veliu, Avdullah Hoti e Driton Selmanaj nuk u ngritën fare në këmbë për të votuar në dy proceset e votimit. Për dallim nga ta, në votim morën pjesë 12 deputetëte tjerë të Grupit Parlamentar të LDK-së.

Pos 12 votave nga LDK-ja, për presidentin e ri votuan edhe tetë deputetë nga minoritetet joserbe, derisa munguan dy deputetët e tjerë, Adem Hoxha i JGP-së nga komuniteti goran dhe Fadil Gashi nga Iniciativa Rome, e cila e ka një zëvendësministër në Qeverinë Kurti.

Për ta afruar te 80-shi votoi Albena Reshitaj, si deputetja e vetme e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Kjo u konsiderua befasia e ditës. Pas seancës, Reshitaj u shpreh se “nuk ka mundur të lejojë që e ardhmja e funksionalizimit të institucioneve të varet nga Lista Serbe”. Reshitaj me këtë vendim doli kundër qëndrimit të partisë. AAK-ja kishte bërë të ditur tashmë se s’do të merrte pjesë në seancën për votimin e presidentit.

Vetëm 20 minuta para se të niste seanca, kryetari i saj, Ramush Haradinaj, u shpreh se kjo parti është kundër që pushteti të koncentrohet te një person apo parti politike.

Më i ashpër ndaj pushtetit dhe kryeministrit Albin Kurti është shprehur ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj. Për dallim nga Haradinaj, Hoxhaj mori pjesë në fillim të seancës bashkë me nënkryetarin e Kuvendit nga PDK-ja, Bedri Hamza. Hoxhaj ishte i vetmi që mbajti fjalim para nisjes së procesit të votimit. Duke iu drejtuar nga foltorja, Hoxhaj i ka thënë Kurtit se dëshiron ta zgjedhë Osmanin presidente “në mënyrë që të kontrollojë gjithçka”. Pas fjalimit, bashkë me Hamzën e lëshuan sallën.

Në sallë s’ka qenë i pranishëm asnjë deputet i Listës Serbe./KOHA.net

Më Shumë

Hajnat vjedhin stoli ari në Prizren

Hajnat kanë arritur të vjedhin të gjitha stolitë në një  shtëpi në rrugën  "Haxhi Krasniqi” në Prizren. Ata kanë depërtuar me forcë brenda shtëpisë, duke...

Nisin bisedimet për transferimin e Neymarit në ‘Old Trafford’

Manchester Unitedi i ka nisur bisedimet me Neymarin për mundësinë e transferimit të tij në “Old Trafford”. Klubi aktual i brazilianit, Paris Saint-Germain, po shikon...

Himnet në ankand

Lajmet e Fundit