6.5 C
Prizren
E premte, 16 Prill, 2021

Pa president për një votë

Dy herë ka pasur tentativë të shtunën që Kosova të bëhej me president. Kuvendit iu prezantuan dy kandidatura për president, Vjosa Osmani dhe Nasuf Bejta. Në herën e parë votuan 78 deputetë. Pas një procesi të shkurtër u vendos për përsëritje të këtij rundi. Në përsëritje morën pjesë 79 deputetë. Të dielën është tentimi i radhës në pritje të një vote vendimtare

Mungesa e një vote në procesin e zgjedhjes së presidentit ka shkaktuar dramën e radhës. Saktësisht 79 deputetë votuan në rundin e parë për zgjedhjen e presidentit të ri të Kosovës, edhe pse në sallë ishin 82 deputetë të pranishëm. Duke mos u përmbushur kushti që për zgjedhjen e presidentit të votojnë të paktën 80 deputetë, Kuvendi ka shtyrë procesin. Ka njoftuar seancë për të dielën.

Dy herë ka pasur tentativë të shtunën që Kosova të bëhej me president. Kuvendit iu prezantuan dy kandidatura për president, Vjosa Osmani dhe Nasuf Bejta. Në herën e parë votuan 78 deputetë. Pas një procesi të shkurtër, u vendos për përsëritje të këtij rundi. Në përsëritje morën pjesë 79 deputetë. Ishte deputetja Valentina Bunjaku-Rexhepi e LDK-së që nuk kishte marrë pjesë në votim në rundin e parë, e që votoi në përsëritje. Në pamundësi që të sigurohet vota e 80-të për të përmbushur kuorumin, kryeparlamentari Glauk Konjufca në mbrëmje vonë, pas një pauze të gjatë, njoftoi deputetët se seanca është ndërprerë dhe do të vazhdojë të dielën prej orës 17:00.

Në asnjërin nga tentimet, Lëvizja Vetëvendosje dhe lista “Guxo” nuk arritën të marrin ndonjërën nga votat e tre deputetëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës që nuk iu përmbajtën zotimit të Kryesisë së partisë se do t’ia mundësojnë kuorumin për presidente ish-nënkryetares së kësaj partie. Deputetët Agim Veliu, Avdullah Hoti e Driton Selmanaj nuk u ngritën fare në këmbë për të votuar në dy proceset e votimit. Për dallim nga ta, në votim morën pjesë 12 deputetëte tjerë të Grupit Parlamentar të LDK-së.

Pos 12 votave nga LDK-ja, për presidentin e ri votuan edhe tetë deputetë nga minoritetet joserbe, derisa munguan dy deputetët e tjerë, Adem Hoxha i JGP-së nga komuniteti goran dhe Fadil Gashi nga Iniciativa Rome, e cila e ka një zëvendësministër në Qeverinë Kurti.

Për ta afruar te 80-shi votoi Albena Reshitaj, si deputetja e vetme e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Kjo u konsiderua befasia e ditës. Pas seancës, Reshitaj u shpreh se “nuk ka mundur të lejojë që e ardhmja e funksionalizimit të institucioneve të varet nga Lista Serbe”. Reshitaj me këtë vendim doli kundër qëndrimit të partisë. AAK-ja kishte bërë të ditur tashmë se s’do të merrte pjesë në seancën për votimin e presidentit.

Vetëm 20 minuta para se të niste seanca, kryetari i saj, Ramush Haradinaj, u shpreh se kjo parti është kundër që pushteti të koncentrohet te një person apo parti politike.

Më i ashpër ndaj pushtetit dhe kryeministrit Albin Kurti është shprehur ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj. Për dallim nga Haradinaj, Hoxhaj mori pjesë në fillim të seancës bashkë me nënkryetarin e Kuvendit nga PDK-ja, Bedri Hamza. Hoxhaj ishte i vetmi që mbajti fjalim para nisjes së procesit të votimit. Duke iu drejtuar nga foltorja, Hoxhaj i ka thënë Kurtit se dëshiron ta zgjedhë Osmanin presidente “në mënyrë që të kontrollojë gjithçka”. Pas fjalimit, bashkë me Hamzën e lëshuan sallën.

Në sallë s’ka qenë i pranishëm asnjë deputet i Listës Serbe./KOHA.net

Më Shumë

Shtatë legjendat e muzikës që vdiqën në moshën 27 vjeçare

Ikona të shumta të industrisë së muzikës pësuan vdekje në moshë të re. Por, shumë nga ta rastisën që nga jeta të ndahen pikërisht...

Nis lufta për zgjedhjet lokale, LDK-ja akuzon Haskukën se i kanë mbetur rreth 20 milionë euro suficit

Nis lufta për zgjedhjet lokale, LDK-ja akuzon Haskukën se i kanë mbetur rreth 20 milionë euro suficit Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren ka dalë...

Distria Krasniqi, kampione evropiane

Distria Krasniqi e ka fituar medaljen e artë në Evropianin e xhudos që po mbahet në Lisbonë të Portugalisë. Distria është kampione evropiane në kategorinë...

“Së shpejti në ring”, Florian Marku paralajmëron surprizën e radhës

Florian Marku, pas fitores së tetë në boks kundër Rylan Charlton, mezi pret të rikthehet sërish në ring. Ende nuk ka një datë se...

Për dy javë mbyllje nga COVID-19, do të kemi 70 milionë euro humbje

Ish-kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Safet Gërxhaliu, ka thënë se në Kosovë si shkak i pandemisë rreth 60 mijë persona kanë humbur...

Lëshimi i objektit pas skadimit të kontratës, Haskuka: Problem kemi vetëm me partitë opozitare

"VV veç e ka lëshuar objektin dhe po zhvendoset. Problemin e kemi vetëm me partitë opozitare në Prizren". Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka,...

Shaqir Hoti – emblema e muzikës shqipe

Si meastro të muzikës e njohën të gjithë Bacën Shaqë. Ka pak muzikantë vendorë zhanresh të ndryshme që s’kanë bashkëpunuar me të. U bë...

Dragash: Dështon të mbahet seanca gjyqësore në rastin e dy të akuzuarve për vjedhje të 250 metrave kabllo elektrike

Ka dështuar të mbahet seanca e paraparë për të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Dragash, në rastin ku Taulant Krasniqi e...

Personeli shëndetësor dhe të moshuarit në Prizren hezitojnë të vaksinohen

Doktori Arsim Berisha, ka thënë se vaksinimi në Prizren ka filluar sipas planit të Ministrisë së Shëndetësisë me 2 prill dhe po vazhdon në...

Ky është plani i Albin Kurtit për konfiskimin e pasurisë (Dokument)

Anëtarët e kabinetit qeveritar kanë miratuar koncept-dokumentin për pasurinë e pajustifikueshme, i cili do të mundësoi konfiskimin e pasurisë së secilit qytetarë të Kosovës,...

14 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit

Brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 4 raste (72, 71, 67,...

Prizren, furra “Drini i Bardhë 2” ofron bukë falas për Ramazan

Furra “Drini i Bardhe 2” në Prizren ofron bukë falas për familjet skamnore. Sipas njoftimit të furrës, kjo po bëhet me rastin e muajit të...

Turqia njofton masat e reja kundër virusit, gjatë muajit të Ramazanit

Turqia ka njoftuar një bllokim të pjesshëm dy-javor për të ndihmuar në parandalimin e shpërthimit të fundit të coronavirusit të ri (COVID-19). Duke folur para...

“Aktakuza kundër drejtoreshës së Arsimit në Prizren është ngritur për çështje teknike”

Komuna e Prizrenit ka reaguar pas ngritjes së aktakuzës kundër drejtoreshës së Arsimit Xhemile Thaçi Vezgishi. Reagimi i plotë Nëpërmjet mediave, Komuna e Prizrenit dhe drejtoresha...

Sulmon bashkëshorten, arrestohet prizrenasi

Policia e Kosovës ka njoftuar për një rast të dhunës në Prizren. Në njoftimin 24 orësh bëhet e ditur është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar,...

DASHURI SI KULLA E BABILONIT

Ai vallëzonte lehtë këtë mbrëmje në krahët e një femre me hundë të shpuar, teksa fustani i saj edhe për meshkujt tjerë ishte tërheqës....

Lajmet e Fundit