13.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Padi penale për njerëzit që lejuan pazarin e diplomave

DiplomaDo të paditen penalisht të gjithë njerëzit që bënë të mundur shit-blerjen e diplomave dhe licencimin e institucioneve arsimore në kundërshtim me ligjin.

Ky ka qenë vendimi më i fundit i marrë nga Ministria e Arsimit dhe Sportit, që është përcjellë përmes ministres Lindita Nikolla. “Para përgjegjësisë do vihen të gjithë ata që mbyllën sytë, shkelën ligjin, shitën e blenë diploma. Do bëjmë transparencë të plotë, do çojmë para organeve të drejtësisë drejtuesit e ministrisë që kanë licencuar institucione arsimore private në shkelje me ligjin”, deklaroi ministrja.

Ndër të tjera ka pranuar edhe problemet e hasura në Universitetet publike: “Stafi i tyre është i pamjaftueshëm, marrin vendime në kundërshtim me aktet ligjore e madje mund të them se të gjithë s’respektojnë as kriteret për përzgjedhjen e studentëve në Master profesional.

Në lidhje me mbylljen e disa filialeve të Universiteteve Publik në rrethe, Nikolla hodhi poshtë deklaratën e Berishës se po mbyllet filiali i Universitetit “Eqerem Cabej” në Gjirokastër, duke sqaruar se Universiteti do të vijojë të funksionojë dhe do të mbyllen vetëm disa programe të tij, ku ishin regjistruar më pak se 10 studentë. Dua të theksoj një herë e mirë që neve synojmë të krijojmë një sistem arsimor transparent që në thelb të saj të ketë përgatitjen e brezave të rinj për tregun e punës dhe jo krijimin e një tregu diplomash”.

Më Shumë

Liberalizimi i vizave, Kurti: Më shumë qytetarë po kthehen në Kosovë sesa që largohen

Kryeministri i Kosovës, njëherit edhe kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të LV-së ka thënë se prejse ka...

Kosova e Shqipëria me marrëveshje të re për kalimin pa kontroll kufitar në Vërmicë

Qytetarët e Kosovës dhe ata të Shqipërisë, do të kalojnë përmes pikës kufitare të Vërmicës nga ana e Kosovës dhe Morinës nga ana e...

Lajmet e Fundit