3.8 C
Prizren
E martë, 29 Nëntor, 2022

Pak para takimit me Rusinë – Kievi kërkon armëpushim të menjëhershëm

Skena është vendosur për një takim midis Rusisë dhe Ukrainës të hënën në kufirin ukrainas-bjellorusi, pranë lumit Pripyat.

Takimi nuk është një samit midis presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe presidentit rus Vladimir Putin.

Është një takim ndërmjet delegacioneve nga të dyja palët. Zyra e Zelensky tha se presidenti bjellorus, Alexander Lukashenko e telefonoi presidentin ukrainas të dielën dhe i ofroi garanci sigurie, duke thënë se Lukashenko ka marrë përgjegjësinë për t’u siguruar që të gjithë avionët, helikopterët dhe raketat e stacionuara në territorin bjellorus do të qëndrojnë në tokë gjatë takimit dhe gjatë vajtje-ardhjes.

Por a mund të pranojë Ukraina ndonjë garanci nga Lukashenko, pyet CNN.

Ky është i njëjti lider, autoritetet e të cilit detyruan të rrëzohet një aeroplan në Ryanair mbi hapësirën ajrore të Bjellorusisë vitin e kaluar, duke pretenduar një “alarm sigurie” dhe arrestuan një disident të ri bjellorus, duke shkaktuar protesta ndërkombëtare.

Takimi i planifikuar për sot pason një mori deklaratash nga Kremlini, i cili pretendoi më parë se pala ukrainase kishte kundërshtuar propozimin e Rusisë për t’u takuar në Bjellorusi me një propozim për t’u takuar në Varshavë dhe më pas kishte hequr dorë nga kontaktet. Zyra e Zelenskyt mohoi pretendimet se ata refuzuan të negocionin.

Çfarë duhet të presim nga bisedimet?

Vetë Zelensky të dielën vendosi pritshmëri të ulëta për takimin dhe mund të hamendësohet se takimi në kufi do të japë pak. Por ai i ofron Putinit të paktën një hapësirë ??të mundshme për një dalje nga lufta në Ukrainë, nëse trupat e tij vazhdojnë të hasin pengesa në fushën e betejës kundër forcave ukrainase, përcjell Express.

Ofensiva e Putinit është ende në ditët e para dhe Rusia mund t’i japë më shumë fuqi luftarake Ukrainës. Në mënyrë të tmerrshme, Ramzan Kadyrov, udhëheqësi pro-Kremlinit i rajonit rus të Çeçenisë, i bëri thirrje ushtrisë ruse të dielën që ta zgjerojë ofensivën e saj në Ukrainë.

Ukraina ka kërkuar “armëpushim të menjëhershëm dhe tërheqje të trupave ruse” të hënën, ndërsa delegacioni i vendit mbërriti për bisedime me Rusinë në kufirin ukraino-bjellorus, u tha në një deklaratë nga presidenca ukrainase.

Delegacioni i Ukrainës për bisedime përfshin disa zyrtarë të rangut të lartë, por jo vetë presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Më Shumë

Lajmet e Fundit