19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

Parashikimi i motit për pesë ditët në vazhdim

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë kësaj jave do të mbretërojë mot i ndryshueshëm.

Të hënën, parashihet mot relativisht i ngrohtë, me vranësira të dendura dhe me intervale me diell. Të martën parashihet ulje të lehta të temperaturave maksimale.

Sipas IHMK-së, moti do të shoqërohet kryesisht me vranësira të stadit të ulët dhe të mesëm të troposferës të cilat parashihen të sjellin edhe reshje shiu.

“Të mërkurën, mot kryesisht i vranët dhe me kushte për reshje shiu. Një mot afërsisht i ngjashëm me ditën e martë.Të enjten, parashihet të mbajë mot i vranët dhe me pak rreze dielli. Vranësirat vende-vende parashihen të sjellin riga shiu, ndërsa sa i përket vlerave të temperaturave , ato mbesin pothuaj konstante me ditët tjera.Të premten, mot relativisht i qetë, me vranësira të ulëta dhe me intervale me diell. Në fushat termike nuk parashihet ndonjë ndryshim i theksuar me temperaturat e ditëve të fundit.Gjatë gjithë këtyre ditëve të parashikimit ,temperaturat minimale  në tërë territorin do të lëvizin ndërmjet 4-9  gradë Celsius,ndërsa maksimalet e ditës”, ka bërë të ditur IHMK-ja.

 

Më Shumë

Pas ndarjes nga Besi, Xhensila Myrtezaj këtë person gjithmonë afër vetës

Ndarja e çiftit të njohur, Bes Kallaku dhe Xhensila Myrtezaj, është prej kohësh në qendër të vëmendjes. Burime nga gjykata e Tiranës bëjnë me dije...

Më në fund në Kosovën e çliruar

Shkruan: Rexhep Qosja Në Kosovë kthehem me një përvojë më shumë: me përvojën e të zhvendosurit prej shtëpisë dhe prej tokës së vet – me...

Lajmet e Fundit