10.8 C
Prizren
E shtunë, 18 Maj, 2024

Paris-presse (1948) / Për çfarë projekti në Uruguaj u përballën Zogu I i Shqipërisë dhe Karoli II i Rumanisë ?

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Prill 2020

“Paris-presse” ka botuar, të enjten e 25 nëntorit 1948, në ballinë, një shkrim në lidhje me një projekt në Uruguaj për të cilin janë grindur asokohe Zogu I i Shqipërisë dhe Karoli II i Rumanisë, dhe të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Zogu dhe Karoli zihen për një fermë në La PampaParis-presse (1948) / Për çfarë projekti në Uruguaj u përballën Zogu I i Shqipërisë dhe Karoli II i Rumanisë ?

Montevideo, 24 nëntor (A P). — Dy ish-sovranët evropianë, Zog I i Shqipërisë dhe Karoli II i Rumanisë po zihen për një fermë bagëtish në departamentin e Rio-Negros, në pjesën perëndimore të Uruguajit.

(Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania)

Më Shumë

Fillon vendosja e shtresës së parë të asfaltit në rrugën e fshatit Vlashnje

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, ka bërë një njoftim  në Facebook, duke bërë të ditur fillimin e vendosjes së shtresës së parë...

Kundërshtohet heqja e emrit të Hasan Prishtinës nga UP-ja

Një aksion simbolik është mbajtur sot para Kuvendit të Kosovës. Përmes këtij aksioni, është kundërshtuar heqja e emrit të Hasan Prishtinës, nga Universiteti i Prishtinës. Mehmet...

Lajmet e Fundit