5 C
Prizren
E diel, 31 Tetor, 2021

Paris-presse (1948) / Për çfarë projekti në Uruguaj u përballën Zogu I i Shqipërisë dhe Karoli II i Rumanisë ?

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Prill 2020

“Paris-presse” ka botuar, të enjten e 25 nëntorit 1948, në ballinë, një shkrim në lidhje me një projekt në Uruguaj për të cilin janë grindur asokohe Zogu I i Shqipërisë dhe Karoli II i Rumanisë, dhe të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Zogu dhe Karoli zihen për një fermë në La PampaParis-presse (1948) / Për çfarë projekti në Uruguaj u përballën Zogu I i Shqipërisë dhe Karoli II i Rumanisë ?

Montevideo, 24 nëntor (A P). — Dy ish-sovranët evropianë, Zog I i Shqipërisë dhe Karoli II i Rumanisë po zihen për një fermë bagëtish në departamentin e Rio-Negros, në pjesën perëndimore të Uruguajit.

(Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania)

Më Shumë

Mjekët në Suharekë arrijnë ta kthejnë në jetë një qytetar pas sulmit në zemër

Një qytetari nga qyteti i Suharekës i është shpëtuar jeta pas një arresti kardiak, falë intervenimit të mjekëve në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare...

Edhe bashkëshortja e Muriqit ëndërron rikthimin në Stamboll

Futbollisti i Kosovës, Vedat Muriqi, nuk po kalon aspak formë të mirë te klubi i tij italian, Lazio. Ai nuk është aktivizuar qoftë edhe për...

Pupovci me thirrje pë respektim të masave, flet për një rast të ngacmimit seksual në Malishevë

Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI), Dukagjin Pupovci tha në një konferencë për media se nga 25 tetori të gjitha institucionet arsimore...

Prizren/ Rrahu gruan dhe ia gjuajti telefonin në fytyrë, gjykata e dënon me një vit burgim

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka shpallur aktgjykim dënues, ndaj të akuzuarit   N.J.,  për veprën penale “Lëndim i lehtë trupor”. “Me datë 02...

Pulla e parë postare në botë do të shitet

Pulla e parë në botë do të dalë në ankand pas disa javësh. “Penny Black” e papërdorur është pjesë e një dokumenti që pritet të...

Tërmet në Shqipëri

Në 24 orët e fundit, në zonën e Bulqizës, Shqipëri, janë regjistruar gjashtë lëkundje sizmike. Më e forta u shënua mëngjesin e sotëm në orën...

”Letërkëmbime donzhuani”: Pse nuk u martua Mid’hat Frashëri?

“Një letër (përmbajtjen e së cilës duhet jo vetëm ta ndjejmë, akoma ta shijojmë) për mua është një luks, një dëfrim i mendjes dhe...

Aktakuzë kundër komandantit të Nënstacionit Policor në Zhur për falsifikim të dokumentit zyrtar

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër Z.S., – person zyrtar, për shkak të dyshimit të bazuar mirë...

Nesër fillon llogaritja dimërore e kohës

Nesër (e diel), në orën 03:00, fillon llogaritja dimërore e kohës. Akrepat e orës do të shkojnë një orë prapa, nga ora 03:00 në...

Medalioni që tregon historinë e ushtarit të rënë në Rusi

Ditët e fundit në Itali ka nisur një fushatë sociale për t’i kthyer medalionin një ushtari italian të rënë gjatë luftës. Ky i fundit, sipas...

“30 mijë euro borxh…”/ Zbulohet kuptimi i shifrës që u ‘gdhend’ në trupin e gruas së mjekut në Prizren

Dy persona të maskuar u futën pasditen e djeshme në shtëpinë e një mjeku në Prizren, ku vodhën 10 mijë euro ari. Në momentin...

Abdixhiku kujton Ukë Bytyqin: Mbetet figurë identifikuese e LDK-së

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka përkujtuar ish-kryetarin e Suharekës dhe veprimtarin e madh të LDK-së, Ukë Bytyçi. “Sot u bën 19 vjet nga vrasja...

Sot numërohen votat e fundit, KQZ afër shpalljes së rezultateve përfundimtare

Të hënën në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve, ka filluar procesi i rinumërimit të votave në 43 vendvotime. Pas përfundimit të këtij rinumërimi, Komisioni...

Përfundon numërimi i votave me kusht në Prizren, kaq vota morën kandidatët

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve ka përfunduar edhe numërimi i votave me kusht dhe votave të personave me aftësi të kufizuara, për Komunën...

Policia ndalon një person në Suharekë, i dyshuar për fajde

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka ndaluar një person në Suharekë, i dyshuar për fajde. Policia njofton se personi i dyshuar mashkull i kishte...

Paga deri në 6 mijë euro, shteti që po kërkon taksistë

Addison Lee, kompania më e madhe e taksive në Londër ofron 6000 euro për katër javë pune për taksistët. Kjo pagë është e vlefshme vetëm...

Lajmet e Fundit