3.6 C
Prizren
E martë, 9 Mars, 2021

Parlamenti Evropian i shqetësuar për shuarjen e Task-Forcës anti-korrupsion

Shumë ngecje në luftën kundër korrupsionit në Kosovë janë shfaqur në draft-raportin e Parlamentit Evropian për Kosovën, e që është në diskutim në Komitetin për Punë të Jashtme. Lufta kundër korrupsionit është vënë më së shumti re në këtë raport, ndërsa theksohet shqetësimi i madh i PE-së për shuarjen e Task-Forcës brenda Policisë së Kosovës për luftën kundër korrupsionit.

Në tetor të vitit të shkuar, Task-Forca edhe pse ishte një nga hallkat kryesore që për një dekadë u mor me hetim të korrupsionit të profilit të lartë, me vendim të Qeverisë Hoti, u shua. Arsyetimi i kryeministrit Hoti ishte që me shfuqizimin e këtij vendimi “do të bëhej ndarja e pushteteve”.

Teksa është mirëpritur përkushtimi i Kosovës në avancimin drejt Evropës në këtë raport Kosova kritikohet për progresin e paktë në implementimin e Agjendës për Reforma Evropiane. Janë shprehur shqetësime edhe për shuarjen e Ministrisë për Integrim dhe është kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të sigurohet se strukturimi i ri garanton kompetencë e përgjegjësi në kuadër të koordinimit të procesit të integrimit.

Është mirëpritur edhe korniza ligjore për luftimin e korrupsionit, por janë hasur ngecje në implementim. Autoriteteve të Kosovës u është kërkuar të përforcojnë luftën kundër korrupsionit për të garantuar mirëqenie për qytetarët. Për sistemin e drejtësisë është kërkuar të ketë më shumë pavarësi e të ndalet ndërhyrja në rastet e profilit të lartë. Është kërkuar luftë më e madhe në konfiskimin e pasurisë së fituar jashtëligjshëm.
Mungesa e shpeshtë e kuorumit në Kuvendin e Kosovës ka qenë kritika tjetër në këtë raport.

Shqetësim tjetër është cekur edhe ndotja e madhe e ajrit.

Në Raportin për Kosovën është përshëndetur heqja e tarifës ndaj mallrave serbe dhe atyre që vijnë nga Bosnja e Hercegovina, ndërsa është vlerësuar edhe Marrëveshja për normalizim ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë e nënshkruar më shtator në Washington.

Është theksuar mungesa e liberalizimit të vizave edhe pse kushtet janë përmbushur.

PE-ja ka përsëritur se dialogu me Serbinë është prioritet dhe parakusht për pranim në Bashkimin Evropian. Është kërkuar angazhim konstruktiv në dialog në kërkim të një marrëveshjeje ligjërisht obliguese.

Është kërkuar më shumë punë lidhur me kërkesat e familjeve që kanë persona të zhdukur.

Më Shumë

Polici plagos dy qytetarë në Dragash

Një zyrtar policor ka plagosur dy qytetarë në Dragash, pas një mosmarrëveshjeje, raporton Gazeta Express. Policia tha për Express se qytetarët janë jashtë rrezikut për...

Shpërthimi i fuqishëm në Guinea Ekuatoriale, të paktën 15 persona të vdekur dhe qindra të tjerë të lënduar

Të paktën 15 njerëz kanë vdekur dhe qindra të tjerë janë plagosur në një seri shpërthimesh në Guinea Ekuatoriale. Sipas BBC, përcjell Telegrafi, rreth 500...

Zidane zotohet se Real Madridi do të luftojë deri në fund për titull në La Liga

Trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane, është zotuar se skuadra e tij do të luftojë deri në fund për titull në La Liga, pas...

Ky do të jetë moti gjatës javës që vjen

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se java e dytë e muajit mars do të karakterizohet me mot të ndryshueshëm. Parashihen reshje në formë...

Shkrumbohet një veturë në magjistralen Prishtinë-Prizren

Një veturë është djegur në magjistralen Prishtinë-Prizren, teksa në vendngjarje janë parë policia dhe ekipet e nevojshme për tërheqjen e saj. Fotografi nga vendi i...

Mësuesi im i parë ka qenë një njeri i poshtër

Nga Sali Kabashi Katërdhjetë fëmijë të Zallçit, Prekallës, Gjurakovcit, Kovragës, Muzhevinave, Llukavcit të Begut, Llugave e Tomocit ishim në klasë të parë. Mësuesi kishte gjithmonë gojën...

Miliarderi japonez kërkon tetë persona për të udhëtuar bashkë drejt Hënës

Miliarderi japonez, Yusaku Maezawa, ka ftuar tetë njerëz t’i bashkohen në udhëtimin drejt Hënës me fluturimin e anijes “SpaceX” të Elon Muskut. “Dua njerëz nga...

Nuk u bë deputet, ja sa vota mori Nezir Çoçaj

Kandidati për deputet i PDK-së, Nezir Çoçaj, nuk ka arritur të bëhet deputet i Kuvendit të Kosovës. Ai, në zgjedhjet e 14 shkurtit ka marrë...

Tetë kandidatët më të votuar të AAK-së

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit, ndërsa Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka fituar 7.07 për qind...

Aksident në Tiranë, tre të vdekur

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Tiranë ku kanë humbur jetën tre persona. Sipas njoftimit të policisë si pasojë e aksidentit kanë ndërruar...

Prizreni në zonën e verdhë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga sot deri më 12 mars, 14 komuna do renditen në zonë të kuqe. Komunat janë: Zveçani, Mitrovica e...

James Arthur shpreh keqardhje për deklaratat në lidhje me Rita Orën

“Duhet të kisha më shumë konsideratë”, tha James Arthur derisa i ka rënë pishman për deklaratat e tij se lidhja e tij me Rita...

96 vjet nga vrasja e Luigj Gurakuqit

Luigj Gurakuqi ishte veprimtar i çështjes kombëtare, hartues dhe nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, poet, arsimtar, tekstolog, gjuhëtar, diplomat, deputet dhe Hero...

Ibrahimovic do të qëndrojë te Milani nëse Maldin e dëshiron një gjë të tillë

Zlatan Ibrahimovic thotë se ai është i hapur për të qëndruar në Milano edhe për një sezon më shumë nëse Paolo Maldini dëshiron. Suedezi kishte...

Ishte 18 vjeç kur u dashurua me një burrë 20 vite më të madh, Sadetja nga Suhareka: Po më shihte në lokal

“Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare është bërë Sadetja nga Suhareka e cila ka rrëfyer historinë dashursë së saj me bashkëshortin...

Nis publikimi i vendimeve të PZAP-së, pakënaqësi në VV e PDK

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka nisur të bëjë publikimin e vendimeve lidhur me apelet që i janë bërë nga subjektet politike dhe...

Lajmet e Fundit