22.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

PDK-ja në Prizren kërkon tërheqjen e konkluzionit të Haskukës për zyrat e partive

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prizren, ka thënë se kryetari i komunës, Mytaher Haskuka, po ushtron presion mbi subjektet politike opozitare që përfaqësohen në Kuvendin Komunal të Prizrenit, duke e quajtur “vendim arbitrar”, konkluzionin e Haskukës, sipas të cilit kërkohet largimi i partive politike nga zyret që janë pronë komunale.

“Njoftimi për ekzekutim të dhunshëm, për largim të subjekteve politike nga zyrat, të cilat ushtrojnë veprimtaritë e tyre politike legale, që kanë qenë kontributdhënëse në periudha të ndryshme të qeverisjes në Komunën e Prizrenit, paraqet një prej veprimeve më jo institucionaliste, jo parimore dhe aspak demokratike, që nga pas lufta e deri më sot”, ka thënë nënkryetari i PDK-së, Shaqir Total.

Totaj tha se PDK-ja kërkon nga kryetari i Komunës së Prizrenit, që të tërhiqet nga vendimmarrja jo e ligjshme, në të kundërtën “PDK-ja do të përdorë të gjitha mjetet e nevojshme për mbrojtjen e të drejtës, që iu takon të gjitha subjekteve politike, sipas vendimit të vitit 2005, të organit më të lartë vendimmarrës në Komunën e Prizrenit”./KOHA.net

PDK-ja në Prizren kërkon tërheqjen e konkluzionit të Haskukës për zyrat e partive

Më Shumë

“The Guardian”: Britanikët të shqetësuar për ndëshkimet e SHBA-së dhe BE-së ndaj Kosovës

Mediumi prestigjioz britanik “The Guardian” i ka kushtuar një artikull situatës aktuale në Kosovë, konkretisht tensioneve në veri të vendit. “The Guardian” duke u thirrur...

Kurti në Kuvend: Jepjani mbështetjen Policisë e cila është në vijë fronti me milicinë fashiste

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, para deputetëve në Kuvend ka folur për situatën në veri të vendit. Ai tha se për gjendjen në terren deklaratat...

Lajmet e Fundit