17.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

PDK në Prizren nuk komenton paralajmërimin e Haskukës, për ngritje të padisë

Partia Demokratike e Kosovës(PDK) në Prizren nuk ka komentuar paralajmërimin e kryetarit të ri të Prizrenit, Mytaher Haskuka, për ngritjen e padisë ndaj Kujtim Gashit dhe Blerand Stavilecit.

Kryetari i PDK-së në Prizren, Minir Krasniqi ka thënë se viedo që është publikuar nga Gashi e Stavileci, është vlerësuar se paraqet shkelje zgjedhore.

“Prandaj, e kemi publikuar”, ka thënë Krasniqi për RTV Besa, transmeton “PrizrenPress”.

Kryetari i zgjedhur i Prizrenit, Mytaher Haskuka, dje e ka quajtur qesharake akuzën e Partisë Demokratike të Kosovës se Vetëvendosje ka bërë keqpërdorime në Prizren.Për videon e publikuar nga PDK-ja ku disa persona vërehen tek bartin kutit e votimit në një qendër në Prizren dhe me të cilën kjo parti thotë se dëshmon keqpërdorimet, Haskuka ka thënë se aty shihet procesi normal i bartjes së votave nga komisionerët, por ka shtuar se është shkelje ligji fakti që një parti politike i ka këto pamje.

“Gjatë gjithë procesit nuk ka pasur asnjë vërejtje nga komisionerët. Videoja është marrë dhe është prerë ashtu siç ka dashur dikush. Kjo është shkelje e ligjit pasi personat privatë nuk do të duhej ta kishin këto video. Por, PDK-ja mundohet të shpifë dhe të dezinformojë opinionin me servilët e tyre që punojnë për ta”.

Prandaj, Haskuka ka njoftuar se për disa zyrtarë të PDK-së edhe do të procedojnë kallëzime penale.

“Ne do të paraqesim kallëzim penal për shpifje për Blerand Stavilecin dhe Kujtim Gashin”.

Ndërkaq, kryetari i Degës së PDK-së në Prizren, Minir Krasniqi ka thënë se subjekti i tij politik i beson organeve të drejtësisë.

“I takon drejtësisë që të vlerësojë këtë video”, ka thënë Krasniqi./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Rahoveci përforcohet me Mandersonin

KB Rahoveci ka njoftuar se ka nënshkruar me amerikanin Isaiah Manderson. Manderson është i gjatë 208 cm dhe luan në pozitën 5. “Qendra Amerikane vjen te...

KEDS-i: Lahuni nga dy veta, kurseni rrymën

Zëdhënësi i KEDS-it, Viktor Buzhala,ka folur rreth situatës së krizës energjetike duke dhënë një propozim për të kursyer energjinë elektrike në kohë krize. Për të kursyer energjinë, Buzhala thotë...

Lajmet e Fundit