19.8 C
Prizren
E mërkurë, 23 Qershor, 2021

Për katër muaj, rreth 400 pacientë kërkojnë shërim jashtë Kosovës

Numri i qytetarëve që vazhdojnë të kërkojnë shërim jashtë vendit vazhdon të jetë i lartë. E, në katër muajt e parë të këtij viti, për shërim jashtë Kosovës kanë aplikuar 397 persona në Fondin e Sigurimeve Shëndetësore, ku 231 prej tyre kanë filluar të marrin trajtim menjëherë.

Kështu ka bërë të ditur për arbresh.info zyra për informim nga Fondi i Sigurimeve Shëndetësore.

“Brenda katër mujorit të parë të vitit 2021 në zyrën për Trajtim Mjekësor Jashtë Institucioneve Shëndetësore Publike(TMIJSHP) për shërim jashtë vendit kanë aplikuar gjithsej treqind e nëntëdhjetë e shtate  (397) raste. Për shërimin e tyre jashtë vendit, në katër mujorin e parë  të  viti 2021, kanë filluar të marrin trajtim menjëherë dyqind e tridhjetë e një (231) pacient, e të gjitha këto raste janë  urgjente”, thuhet në përgjigje.

Sipas tyre, pacientët nën moshën 18 vjeçare, me sëmundje malinje ndihmohen maksimumi me 160,000.00 Euro.

Ndërsa, personat mbi moshën 18 vjeçare përkrahen maksimalisht deri në 30,000.00€.

“Të gjithë pacientet trajtohen në bazë Udhëzim Administrative 03/2017,  ku neni 9 tregon qartë se sa pacienti mund të përfitoj mbulimin e shpenzimeve ( kompensimeve), për trajtimin e tij Jashtë Institucioneve Shëndetësore Publike. Për pacientet nën moshën 18 vjeçare, me sëmundje malinje maksimumi është 160,000.00 Euro, ndërsa për sëmundjet tjera 30,000.00 Euro. Pacientët mbi moshën 18 vjeç, pavarësisht diagnozës, bazuar ne UA 03/2017 për TMJIShP mund te përkrahen maksimalisht deri ne 30,000.00€, ndërkaq Bordi Ekzekutiv për TMJIShP është kompetent për aprovimin e shumes financiare”, thuhet tutje në këtë përgjigje.

Nga FSSH thonë se, Kosova ka marrëveshje vetëm me Ministrinë e Shëndetësisë në Turqi, për trajtimin e 100 pacientëve falas.

“Deri me tani Ministria Shëndetësisë se Kosovës ka nënshkruar marrëveshje vetëm me Ministrinë e Shëndetësisë së Turqisë, ku brenda periudhës njëvjeçare trajtim falas  ne spitalet shtetërore të Turqisë përfitojnë njëqind (100) pacient”, thuhet ne fund të kësaj përgjigje.

Në Federatën Sindikale të Shëndetësisë, Blerim Syla, tha se në përgjithësi, qytetarët për nevoja të ndryshme shëndetësore, shpenzojnë deri në 200 milionë euro jashtë institucioneve publike shëndetësore.

“Këtë vit nuk kemi bërë asnjë hulumtim, por vitet e kaluara, ka dalë se janë rreth 200 milionë euro në vit që dalin jashtë Kosovës nga pacientët që kërkojnë trajtim”, tha ai.

Ndryshe, sëmundjet malinje, leukemitë akute dhe operacionet e zemrës për fëmijë, janë vetëm disa nga sëmundjet për të cilat institucionet publike shëndetësore nuk po mund të ofrojnë trajtim brenda vendit./arbresh.info/

Më Shumë

Xhaka: Njerëzit duan ta shkatërrojnë Zvicrën por kot e kanë

Granit Xhaka iu ka reaguar kritikëve dhe mediave zvicerane pas fitores shpresëdhënëse të Zvicrës 3-1 kundër Turqisë në ndeshjen e fundit grupore në “Euro...

Profesori amerikan: Kurti të mos e pranojë Asociacionin me kompetenca ekzekutive

Profesori në Universitetin e Nju Jorkut, Alon Ben Meir, thotë se Asociacioni i komunave serbe me kompetenca ekzekutive është në dëm të Kosovës, prandaj...

Gjykimi për heqjen e “policëve të shtrirë” në Savrovë, dëshmitari tha se kishte qenë në ndikim të alkoolit kur ishte deklaruar në polici

Në gjykimin ku Hasim Berisha po akuzohet se ka kryer veprën penale “asgjësimi apo dëmtimi i pasurisë”, në seancën e së hënës dëshmitari Bafti...

Habit moderatorja: ‘E refuzova yllin e Real Madridrit”

Moderatorja Gea Braha ishte e ftuar në emision sportiv ‘Top Arena’, që i dedikohet totalisht Kampionatit Europian 2021. Braha e nisi karrierën e saj si...

Temperaturat në Kosovë parashihen të arrijnë deri në 30 gradë Celsius

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se të dielën do të mbajë mot i nxehtë dhe me pak vranësira. Sipas institutit, reshjet e shiu priten...

Brenda festës së ditëlindjes së Zaimina Vasjarit

Një ditë më parë, Zaimina Vasjari ka festuar ditëlindjen. E në ditën e saj të veçantë nuk kanë munguar urimet nga fansat, miqtë dhe...

Sërish shpallet i pafajshëm ish-inspektori i Komunës së Prizrenit i akuzuar për keqpërdorim të detyrës

 Ish-inspektori i tregut në Komunën e Prizrenit, Fatmir Gashi është shpallur sërish i pafajshëm nga Gjykata Themelore në Prizren. Ai akuzohej se kishte keqpërdorur pozitën...

Limaj uron bashkëvendësit për ditën e çlirimit të Malishevës

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, sot ka uruar të gjithë qytetarët e komunës së Malishevës për 16 qershorin – Ditën e Çlirimit dhe...

Kaq persona lejohen në një sallë dasmash

Kryetari i Odës së Hotelerisë dhe Turizmit, Hysen Sogojeva, ka folur për lejimin e mbajtjes së dasmave në Kosovë nga 15 qershori. Sogojeva në Shtatë...

“200 persona në një dasmë”, Sot pritet të zyrtarizohet manuali i ri për ahengje

Këngëtari kosovar dhe përfaqësuesi i departamentit të estradës, Afrim Muqiqi tha se sot pritet që Qeveria e Kosovës ta zyrtarizojë manualin e ri që...

SBASHK dërgon 452 punëtorë të arsimit për pushime në bregdetin shqiptar

Sindikata e Bashkuar, Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka njoftuar se po vazhdon me traditën e organizimit të pushimit në bregdetin shqiptar për një numër...

Gjendet pa shenja jete një person në një motel të Prizrenit

Një person i gjinisë mashkullore është gjetur pa shenja jete në një motel (emër i njohur për redaksinë) në Prizren, dje në mesdite. Sinjali merr...

Aktakuzë ndaj dy zyrtarëve të Komunës së Prizrenit për keqpërdorim të pozitës zyrtare

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër A.K dhe SH.K të cilët akuzohen për keqpërdorim të pozitës apo...

Rabini i bashkohet ushtrisë gjermane, 90 vite pasi Hitleri përjashtoi ushtarët hebrenj

Në periudhën kur Gjermania ishte në izolim total për shkak të koronavirusit, rabini Zsolt Balla fitoi reputacion për shërbimet fetare të cilat i transmetonte...

Situata me COVID-19 në Spitalin e Prizrenit: 5 pacientë në trajtim

Në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme janë duke u trajtuar 77 pacientë. Nga ta, 28 janë të konfirmuar me COVID-19, ndërkaq...

NISMA zyrtarizon kandidatin për të parin e Prizrenit

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, me bashkëpunëtorë të kryesisë qendrore sot kanë qëndruar në qytetin e Prizrenit, ku janë takuar me strukturën e...

Lajmet e Fundit