8.8 C
Prizren
E martë, 6 Dhjetor, 2022

Përfundon raundi i parë i bisedimeve Moskë – Kiev, s’ka marrëveshje

Përfundon raundi i parë i bisedimeve Moskë – Kiev, s’ka marrëveshje

 27 mins më parë

Ka përfunduar raundi i parë i bisedimeve mes zyrtarëve rusë dhe atyre ukrainas në lidhje me luftën që po zhvillohet në Ukrainë, bisedime këto që nuk sollën ndonjë marrëveshje konkrete, përveç asaj se të dy palët u pajtuan të takohen sërish.

Bisedimet zgjaten rreth gjashtë orë, ndërsa këshilltari i Zyrës Presidenciale të Ukrainës Mykhaylo Podolyak, tha se qëllimi kryesor ishte diskutimi i armëpushimit.

“Qëllimi kryesor ishte diskutimi i çështjeve të armëpushimit në territorin e Ukrainës. Palët identifikuan një sërë temash mbi të cilat u përshkruan vendime të caktuara”.

Më tej, ai tha se negociatorët janë kthyer në kryeqytetet përkatëse për të diskutuar rezultatet e negociatave.

Takimi i radhës i delegacionit ukrainas dhe atij rus do të mbahet në kufirin mes Bjellorusisë dhe Polonisë në ditën në vijim ka bërë të ditur kreu i delegacionit rus, Medinsky.

Ai, gjithashtu u shpreh optimist se nga bisedimet mund të ketë marrëveshje konkrete.

“Ne kemi gjetur disa pika me të cilat mund të parashikojmë qëndrime të përbashkëta”, ka thënë Medinsky.

Më Shumë

Dita Ndërkombëtare e PAK/ Totaj e Bytyqi vizitojnë Hendikosin

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, së bashku me kryesuesen e Kuvendit Komunal, Antigona Bytyqi, në kuadër të muajit dhjetor “Muajit të ndërgjegjësimit...

Rexhaj: S’e kemi lënë anash bashkimin kombëtar, por kjo nuk bëhet menjëherë

Arbër Rexhaj, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, ka thënë se partia pjesë e së cilës është ai “asnjëherë nuk e ka lënë anash bashkimin kombëtar”. Ai...

Lajmet e Fundit