24.8 C
Prizren
E shtunë, 17 Korrik, 2021

Përkujtohen 15 maturantët nga Malisheva që humbën jetën 16 vjet më parë

Sot, 16 vite më parë, kanë humbur jetën 15 maturant të gjimnazit “Abdyl Frashëri” (tani “Hamdi Berisha”), në një aksident tragjik që ndodhi në Fushë Arrëz të Pukës në Shqipëri, gjatë kthimit nga ekskursioni i organizuar nga gjimnazi. Kjo ngjarje, është tragjedia më e madhe e ndodhur në Kosovën e pasluftës dhe në të njëjtën kohë është ngjarja më rëndë e ndodhur në shkollat e vendit tonë.

Me dhimbje të thellë, edhe 16 vite pas, sot u përkujtuan 15 maturantët e gjimnazit. Aktivitetet ishin të kufizuara për shkak të situatës me pandemi, por thellë në zemrat dhe shpirtin e malishevasve, kjo ngjarje kujtohet si ngjarja më rëndë dhe më dhimbshme, që nga paslufta.

Sot në vendin ku janë të varrosur 15 maturantët, në “Lëndinën e Lotëve” në lagjen e Gurit në Malishevë, familjarë, ish nxënës të asaj gjenerate, strukturat komunale, me në krye të parin e Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, kolektivi i gjimnazit dhe i shkollave tjera të mesme, nxënës gjimnazist, përfaqësues të subjekteve politike dhe qytetarë shumtë, kanë bërë homazhe në kujtim të maturantëve.

“Është datë e dhimbshme për ne të gjithë. Për ne kujtimi është i freskët, ndërsa për këta maturant ishin gjithmonë së bashku, e edhe sot janë së bashku këtu. Zoti ka vendosur që ata të vdesin së bashku dhe zoti ka dashtë që ata të varrosen këtu së bashku. Ju familjar të jeni të fortë dhe ti kujtojmë gjithmonë”, ka thënë kryetari Begaj, gjatë homazheve.

Në emër të familjareve, Osman Suka, i ka falënderuar të gjithë për pjesëmarrje.

Më 14 Tetor 2004, autobusi me 49 gjimnazist maturant, pas një aksidenti të rëndë, është rrokullisur duke rënë një humnerë, në hyrje të Fushë Arrëzës të Pukës, në Shqipëri, kanë humbur jetën 15 maturant nga Malisheva, ndërsa 34 maturant të tjerë janë lënduar.

Në nderim dhe kujtim për 15 maturantët e gjimnazit, në “Lëndinën e Lotëve” në Malishevë, ku janë të varrosur maturantët, është ngritur një memorial, ndërsa në vendin e aksidentit në Fushë Arrëz, Qeveria e Republikës së Shqipërisë, e ka ngritur një obelisk.

Më Shumë

“Messi më i miri në histori, më apo pa trofe me Argjentinën”

Trajneri që shpreson ta ndihmojë gjashtë herë fituesin e Topit të Artë që ta fitojë Copa American thotë se Messi tashmë e ka vendin...

Laporta: “Marrëdhëniet me Messin po zhvillohen në mënyrë progresive

Bisedimet në mes Lionel Messi dhe Barcelonës për një kontratë të re po përparojnë në mënyrë adekuate, sipas Joan Laporta. Fituesi i Topit të Artë...

Ylli televiziv tregon pamjen e re pas operacioneve të shumta

Katie Price ka treguar të enjten pamjen e saj krejt të re, gjatë një eventi në Essex. Prej disa muajsh ajo qëndroi në Turqi,...

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së, ky është numri i rasteve të reja me COVID-19

  Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë nuk është regjistruar asnjë viktimë nga COVID-19. Gjatë kësaj kohe...

Vdes në moshën 58 vjeçare kitaristi i grupit të njohur

Jeff LaBar i njohur më së miri si kitarist i grupit metal Cinderella ka ndërruar jetë në moshën 58 vjeçare. Ishte djali itij Sebastian që...

Vidhen dy vetura në oborrin e një shtëpie në Suharekë

Dje gjatë orëve të hershme të mëngjesit janë vjedhur dy vetura me targa vendore në Suharekë. Policia njofton se të dy veturat janë vjedhur në...

Qeveria planifikon heqjen e pagesës për studime në universitete publike 

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit në Kosovë ka filluar diskutimet lidhur me mundësinë e heqjes së pagesës për studentë në universitete publike....

I akuzuari për korrupsion, Nijazi Kryeziu:S’kishte asgjë të kundërligjshme

Ish-drejtori i Urbanizimit në Planifikimit Hapësinor në Prizren, Nijazi Kryeziu i akuzuar për korrupsion, ka thënë se ia kishin dhënë kontratën njëvjeçare me çmim...

Vdes pioneri i repit Biz Markie

Reperi Biz Markie ka vdekur në moshën 57 vjeçare. Markie, emri i vërtetë i së cilit ishte Marcel Theo Hall, ka qenë reper, producent dhe...

Rashica u këshillua me Xhakën dhe Shaqirin para se të transferohej në Angli

Transferimi i Milot Rashicës te Norwich City në Premierligë nuk është vetëm për të ose familjen e tij, por për vendin e tij, Kosovën. “...

Për 4 minuta, mbi 20 shkelje në autostradën Malishevë-Prizren

Shkeljet e trafikut po vazhdojnë të jenë në rrugët e Kosovës. Indeksonline ka siguruar pamjet në autostradën Malishevë-Prizren. Për 4 minuta, janë bërë mbi 20 shkelje. Më...

Robben tërhiqet nga futbolli

Arjen Robben ka njoftuar tërheqjen përfundimtare nga futbolli i luajtur. Kjo u komunikua nga vetë holandezi përmes profilit të tij në Instagram: “Të dashur miq...

Aktorja e njohur turke i jep fund beqarisë

Aktorja e njohur turke, Cemile Canyurt vitin e kaluar i ka dhënë fund beqarisë. Ajo u martua me Mertkan Kaya, me të cilin ishte...

Në Prizren vendoset pllaka përkujtimore për viktimat e masakrës së Srebrenicës

Deputetja e komunitetit boshnjak në Kuvendin e Kosovës, Duda Balje, me bashkëpartiakët e saj, ka vendosur një pllakë përkujtimore për viktimat e masakrës së...

Vazhdon inspektimi në marketet ushqimore në Malishevë

Komuna e Malishevës ka njoftuar se është duke vazhduar inspektimi në marketet ushqimore në gjithë territorin e kësaj komune. Në njoftimin për media të komunës...

Pse romani “Njëqind vjet vetmi” është përjetësisht i dashur

Nga Veronica Esposito Në krye të këtij viti bëra vizitën time të parë në Kolumbi. Gjatë qëndrimit tim, u njoha me shumë nga emblemat rreth...

Lajmet e Fundit