13.8 C
Prizren
E premte, 9 Qershor, 2023

Përmbyllet projekti 5 milionësh i trashëgimisë

Sot në Prishtinë ka nisur konferenca dy ditore për Trashëgimi dhe Komunitete.

Aty do të bëhet përmbyllja e projektit 5 vjeçar të titulluar “Mbështetja për Promovimin e Diversitetit Kulturor”, financuar nga Bashkimi Evropian dhe Këshilli i Evropës në Kosovë, derisa përfituese ishte Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve.

Drejtoresha e Departamentit të Trashëgimisë Kulturore pranë kësaj ministrie Vjollca Aliu, ka thënë për Klan Kosova se projekti që kushtoi mbi 5 milionë euro, kishte për qëllim promovimin e trashëgimisë kulturore. Ai është ndarë në katër etapa si dhe ka shërbyer për zhvillimin e kapaciteteve në arsim, vetëdijesim publik, zhvillim ekonomik vendor dhe mirëqenie të komuniteteve.

Në këtë konferencë po marrin pjesë edhe përfaqësues nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe ata të Këshillit të Evropës për Qeverisje Demokratike.

Më Shumë

Vuçiq: Ka presione të mëdha rreth Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se Serbia gjendet në një situatë të vështirë gjeopolitike dhe se ka presione të mëdha rreth Kosovës. Këto...

Haradinaj u propozon deputetëve: Të shkojmë në mocion për të shkarkuar Qeverinë Kurti

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se kryeministri i vendit, Albin Kurti është sinonim i “poshtërimit deri në pabesi”. Haradinaj...

Lajmet e Fundit