22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Pesë filma kosovarë, në festivalin e filmit në Turqi

Festivalin e filmit ne TurqiNë Ayvalik të Turqisë të enjten fillon festivali ndërkombëtar i filmit ku anëtar jurie do të jetë edhe një regjisor kosovar.

5 filma të regjisorëvë kosovarë do të marrin pjesë në festivalin ndërkombëtar të filmit që do të mbahet nga 14 deri më 17 nëntor në Ayvalik te Turqisë.

Në “Ayvalik International Film Festival” do të marrin pjesë regjisorët: Burim Haliti me filmin “Invitation of Radio”, Sabri Pajaziti me filmin “Skenderi”, Besim Ugzmajli me filmin “Erë”, Fatlum Haziri me filmin “Biçikleta” si dhe Ersin Shamli me filmin “Ujë dhe varre”.

Përzgjedhjen e filmave e ka bërë drejtori i festivalit Nail Pelivan, shkruan KultPlus. E veçanta në këtë festival filmi është se anëtar jurie do të jetë edhe regjisori Burim Haliti i cili bashkë me anëtarët e tjerë do të bëjnë vlerësimin e filmave, dhe do të ndajnë çmimet për filmat më të mirë.

Në kuadër të festivalit do të organizohen edhe debate para mediave, kineastëve turq dhe ndërkombëtar për kinematografinë shqiptare në përgjithësi, si dhe bashkëpunimet ndërkombëtare në mes të kinematografisë shqiptare, asaj turke dhe të shteteve të tjera në përgjithësi.

Më Shumë

Policia shqipton mbi 1 mijë e 400 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1448 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Zyrtare: Marsel Ismajlgeci largohet nga Ballkani

Marsel Ismajlgeci është i larguari i radhës nga kampioni në fuqi i Kosovës, Ballkani. Mbrojtësi shqiptar ishte i huazuar te kampionët e Kosovës nga skuadra...

Lajmet e Fundit